Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17794
post-template-default,single,single-post,postid-17794,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
şener şen, ayşen gruda, gülen gözler

Yeşilçam Filmlerinde Yaşanan Aşk Hikâyeleri

Romantik, dram ya da komedi türündeki filmler ve yaşadıkları aşklarla hayatımıza giren karakterler listemizde… Kim bilir atladığımız ama sizin ilk anda aklınıza gelen hangi filmler ve aşk hikâyeleri var! Onları da atlamadığımızı sadece yerimizin sınırlı olduğunu bilin yeter. 🙂 Karşınızda beyaz perdeden yansıyan farklı isimler ve aşkları…

1#
yeşilçam, aşk filmleri, sinema

“Sen kalbimin mehtabısın, güneşisin/Sen ruhumun vazgeçilmez bir eşisin/Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek/Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek.” Berkant’ın sesiyle bütünleşen Samanyolu şarkısı ve Kerime Nadir’in Samanyolu isimli romanı aynı adlı filmde buluşmuştu. Zülâl ve Nejat’ın engellerle dolu aşkına oyunculuklarını katan isimler ise Belgin Doruk ve Göksel Arsoy’du.

2#
yeşilçam, aşk filmleri, sinema, atıf yılmaz

Cengiz Aytmatov’un romanından sinemaya uyarlanan Selvi Boylum Al Yazmalım filminde Asya’nın İlyas’la yaşadığı aşkı, İlyas’ın gidişinin ardından Cemşit’le tanışan Asya’nın sevginin anlamını sorgulaması konu ediliyordu. Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın canlandırdığı Asya ve İlyas karakterleri üzerinden tutku mu yoksa o ilişkiye verilen emek mi sorusu uzun süre irdelenmişti.

3#
yeşilçam, aşk filmleri, sinema, adile naşit

Mizahi bir dilin hâkim olduğu Ah Nerede filminde çapkınlığıyla can yakan Ferit (Tarık Akan) Zehra’yı (Gülşen Bubikoğlu) görür görmez âşık olur ve bütün kötü huylarını geride bırakmaya hazırdır. Zehra, Ferit’in önceki hayatını kabul etmekte zorluk çekse de genç adamın pes etmeyen tavrı karşısında ikna olur. Fotoğrafta gördüğünüz Huriye (Adile Naşit) ise bu filmdeki en eğlenceli yan karakterlerden biridir.

4#
yeşilçam, aşk filmleri, sinema

Kerime Nadir’in aynı adlı eserinden uyarlanan bir film daha; Seven Ne Yapmaz. Hülya Koçyiğit ve Kartal Tibet’in Sevda ile Fikret karakterleriyle karşımıza çıktığı filmde, ayrıldıktan sonra tekrar karşılaşan ve yeniden yakınlaşan çiftin engellere rağmen pes etmeyişi konu edilir. 1970 tarihli filmde, Sadık Şendil’in yazıp Teoman Alpay’ın bestelediği Seven Ne Yapmaz şarkısı da sık sık seslendirilmektedir.

5#
yeşilçam, aşk filmleri, sinema

Ünlü beyin cerrahı Murat (Cüneyt Arkın), tıp fakültesi öğrencisi Lale’nin (Filiz Akın) gönlünü kazanmak için çok uğraşır ve başarılı olur. Çift birbirini çok sevmekte ve evlilik planı yapmaktadır, fakat Lale’nin ablası Nevin’in hastalığı işleri tamamen ters yüz eder. İlginç senaryosuyla adından söz ettiren 1971 yapımlı Küçük Sevgilim filmi dram türündedir.

6#
yeşilçam, aşk filmleri, sinema

Gülen Gözler filminde birden çok aşk hikâyesi bulunur ama sevdiği kızın babasının tüm “hayır”larına rağmen onu Allah’ın emriyle istemekten vazgeçmeyen Vecihi’nin aşkı bizim favorimiz… Ayşen Gruda ve Şener Şen’in canlandırdığı karakterler, birbirini uzaktan da olsa çok seven ve baba Yaşar’ın “olur” vermesiyle kavuşmayı hayal eden eğlenceli bir çifttir.

7#
yeşilçam, aşk filmleri, sinema

“Postacı Adem bir kutu badem” sloganıyla zihinlerde yer eden Postacı Adem filmi komedi türündedir ve Sevtap (Fatma Girik) ile Adem’in (Kemal Sunal) birbirlerine kavuşma gayretleri komik hikayeler etrafında şekillenir. Sevtap’ın abisi Latif, Adem’i vurma pahasına evliliklerine karşı çıksa da bunda başarılı olamaz ve postacının gayreti sayesinde aşık çift arasındaki bütün engeller kalkar.

 2,087 okunma

akin aksoy