Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10823
post-template-default,single,single-post,postid-10823,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Leonardo Da Vinci’nin Sınırsız Hayal Gücü

Leonardo Da Vinci resim, heykel, tıp, fizik, mimari başta olmak üzere farklı alanlarda projeler geliştirmiş, tasarımlar yapmış, sanat eserleri üretmiştir. 15. yüzyıl dünyasının çok ötesindeki çalışmaları üzerine bugün hala sayısız teoriler üretiliyor. Özellikle bilimsel çalışmaları uzun süren gözlemlerin ve deneylerin ürünü olsa da çıkış noktası şüphesiz ki sınırsız bir meraka ve hayal gücüne dayanıyor. Biz de içlerinden 8 tanesini listemize taşıyoruz.

1#

İç içe geçmiş bir daire ile bir karenin ortasında kol ve bacakları açık ve kapalı duran çıplak erkek betimlemesini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu eskizin geometrik, felsefi ve dini derin anlamlar barındırdığı anlatılır. Orijinali, Venedik’te Gallerie dell’Accademia’da sergileniyor. Da Vinci’nin bu çizimi yaparken, MÖ yaşamış mimar-yazar Marcus Vitruvius Pollio’nun eserlerinde yazdığı oranlardan esinlendiği düşünüldüğü için “Vitruvius Adamı” adı verilmiştir.

2#

Leonardo da Vinci’nin birçok resmini yavaş çalıştığı için yarım bıraktığı bilinmektedir. Hatta yarım bıraktığı eserlerinden bazıları Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmekte… Tamamladığı en çok bilinen iki eserinden biri ise sadece dudaklarını yapması 10 yılını alan Mona Lisa’dır. Bugün teknik açıdan hala sırrını koruyan bu resmi, Da Vinci’nin bütün seyahatlerinde yanında taşıdığı biliniyor.

3#

Da Vinci, Milano Dükü Sforza’nın hizmetinde 17 yıl çalışmış, onun için resimler, heykeller yapmış, bina, makine ve silah tasarlamıştı. Bu tasarımlar arasında dükün, babası Francesco’nun anısı için istediği at heykeli de vardı. Tasarımı anıtlaştırmak için her şeyi hazırlamıştı Da Vinci, fakat Fransa’nın Milano’yu işgali sırasında malzemeleri tahrip edildi ve anıt yapılamadı. Heykel için tasarladığı teknik bilgiye ise ancak birkaç yüzyıl sonra ulaşılabilecekti.

4#

Leonardo da Vinci’nin gözlemlerini ve deneylerini anlatan notları, çizimleri düzenli olarak kaydettiği biliniyor. Zaten bütün bu bilgiler günlükleri sayesinde günümüze ulaşabildi. Yaklaşık 5 bin sayfayı bulan 13 ciltlik defterlerde yer alan bilimsel çizimler sanat eserleri kadar ilgi görmüş ve inceleme konusu olmuştur.

5#

Sağ koluna felç inince resimden daha çok bilimsel çalışmalarla ilgilenen Da Vinci kuşların kanat özelliğinden yola çıkarak uçan makinalar da tasarlamıştı. Fizik alanında yaptığı çalışmalar dönemi düşünülerek değerlendirildiğinde bir dâhi olduğu gerçeğiyle karşılaşırız.

6#

Mimari yapılarla da ilgilenen Leonardo da Vinci, Sultan II. Bayezid’in Haliç üzerinde bir köprü yaptırmak istediğini öğrenince 240 m. uzunluğunda ve 24 m. genişliğinde bir köprü tasarlayarak mektup ile padişaha ulaştırır. Projeye onay verilmeme nedenini bilmiyoruz ama Da Vinci’nin gönderdiği mektup bugün Topkapı Sarayı arşivinde bulunuyor.

7#

İnsan vücuduna duyduğu ilgi onu anatomi araştırmalarında çok ileri seviyelere götürmüş ve insan benzeri makinalar tasarlamasını sağlamıştır. Mekanik parçalarla oturup kalkma, kol ve bacakları hareket ettirme özelliğine sahip bu makine, günümüzde bilimsel alanda kullanılan bazı teknolojik ünitelerin başlangıç aşamasıdır diyebiliriz.

8#

Leonardo da Vinci’nin dünya üstünde en bilinen iki eserinden biri için Mona Lisa demiştik, diğeri ise tahmin edeceğiniz gibi Son Akşam Yemeği’dir. 4.5 metreye 8.8 metre ölçülerindeki bu resim tarihte replikasyonu en çok yapılan eser olmuştur.

 1,307 okunma

akin aksoy