Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10029
post-template-default,single,single-post,postid-10029,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Sinema Tarihimizde Oscar Aday Adayı Olmuş 8 Film

1929 yılından bu yana verilen Oscar Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisi 1947 yılında açıldı. O günden bugüne en fazla aday gösterilen ülke Fransa, İtalya, İspanya, Japonya ve İsveç oldu. Oscar heykelciğini en çok havaya kaldıran ülke ise açık arayla İtalya ve Fransa olurken, onları İspanya ve Japonya takip etti. Ülkemizin Oscar yolculuğuna gelirsek, ilki 1964 yılında olmak üzere 24 film aday adayı olarak bu serüvene dahil oldu ama ne yazık ki mutlu bir son yazılamadı. Biz de bu sene 90. kez düzenlenen Oscar ödüllerini bahane ederek sinema tarihimizde hatırı sayılır yeri olan 8 Oscar aday adayı filmimizi hatırlayalım istedik.

1#
türk sineması

87’nci Oscar Ödülleri için aday adayı seçilen film Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu’ydu. Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen’in rol aldığı ve çekimleri Kapadokya’da gerçekleşen film Oscar’a uzanamadıysa da 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi ve FIBRESCI ödülünü kazandı.

2#
türk sineması

1964 Berlin Film Festivali’nde ülkemiz adına ilk kez Altın Ayı ödülünü kazanmıştır Susuz Yaz… Necati Cumalı’nın hikâyesinden sinemaya uyarlayan ve yöneten ise Metin Erksan’dır. Erol Taş ve Hülya Koçyiğit başrollerdedir. Erol Taş ilk kez bu filmde başrol almış, Hülya Koçyiğit ilk kez bu filmle sinemaya adım atmıştır. Susuz Yaz, 37’nci Oscar Ödülleri’ne Türkiye’den aday adayı seçilmiş ve Oscar için yola çıkan ilk Türk filmi olmuştur.

3#
türk sineması

62’inci Oscar Ödülleri için Türkiye’den aday adayı olarak Uçurtmayı Vurmasınlar seçilmişti. Küçük Barış rolünde Ozan Bilen ve İnci Abla’sı rolünde Nur Sürer’in oynadığı film 26. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film, en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu ve en iyi görüntü yönetmeni ödüllerini aldı.

4#
türk sineması

Muğla’da çekilen filmde Turan Özdemir dışında rol alanların hepsi amatör, hatta kasaba sakinleridir. Yüksel Aksu’nun yönettiği Dondurmam Gaymak, Altın Koza’dan Ankara Uluslararası Film Festivali’ne, New York Queens Uluslararası Film Festivali’nden HBO Komedi Filmleri Festivali’ne birçok platformda ödüller kazanmıştır. Film, 79’uncu Oscar Ödülleri’nde Türkiye’nin aday adayıydı.

5#

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği filmde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel başrolleri paylaşır. Yerli ve yabancı eleştirmenlerden övgüler alan ve 30’a yakın ödül kazanan Bir Zamanlar Anadolu’da, 84. Oscar Ödülleri’ne aday adayı seçilmiştir.

6#
türk sineması

Oscar Ödülleri’nde ülkemiz adına aday adaylığı olan filmlerde en çok Nuri Bilge Ceylan’ın adı geçmektedir. 76’ıncı Oscar aday adayı olmuş Uzak filmi, Cannes Film Festivali’nde aldığı Büyük Ödül başta olmak üzere onlarca ödül kazanmıştır.

7#
türk sineması

Bal’dan önce Yumurta ve Süt filmlerini çeken Semih Kaplanoğlu Bal ile “Yusuf Üçlemesi”ni tamamlar. Yedi yaşındaki Yusuf’un yaşadıklarına odaklanan film 60. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanır. Başka birçok ödülün yanında, 83’üncü Oscar Ödülleri için Türkiye’den aday adaylığı da bulunmaktadır.

8#

Vizyona girdiğinde kimi sahnelerinde seslendirilen türkülerle de adından çokça söz ettiren Gönül Yarası, Yavuz Turgul’un yönettiği, Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen’in başrollerde yer aldığı dramadır. Türkiye’de ve uluslararası festivallerde ödüller kazanan film 78. Oscar Ödülleri’ne aday adayı olarak seçilen filmlerimiz arasındadır.

 11,430 okunma

akin aksoy