Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8344
post-template-default,single,single-post,postid-8344,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Maddede Yeşilçam’ın Hülyası

Yeşilçam filmlerinin en aşina olduğumuz başrol oyuncularından Hülya Koçyiğit, hanımefendi tavrı, sessiz ve ölçülü tavırlarıyla sinema seyircisinin sevgisini kazanmıştır. 150’den fazla sinema filminde rol almış, 90’lı yıllar itibariyle popüler televizyon yapımlarında da yer almıştır. Türk sinemasının en güzel ağlayan, bir yandan kaçıp bir yandan ağladığı sahnelerle zihnimize kazınan leydisi Hülya Koçyiğit ve kariyerinin hiçbir döneminde eksik olmayan başarıları listemizde…

1#

Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Fatma Girik ve Filiz Akın ile beraber Türk sinemasının en büyük 4 kadın oyuncusundan biri olarak sinema tarihimizde yerini almıştır.

2#

Ünlü oyuncunun henüz 15 yaşındayken oynadığı, Metin Erksan’ın yönettiği “Susuz Yaz”, Altın Ayı kazanan ilk Türk filmi olmuştur.

3#

Koçyiğit’in uluslararası başarıları 1987 Nantes Film Festivali’nde “Kurbağalar” filmi ile En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü almasıyla devam etmiştir.

4#

Başarılı oyuncu hemen ertesi yıl, 1988’de Amiens Film Festivali’nde “Bez Bebek” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ünvanına layık görülmüştür.

5#

Uluslararası başarıları sayesinde Hollywood ve Fransa kökenli yapım şirketlerinden teklifler alan Koçyiğit bu teklifleri geri çevirmiştir.

6#

Hülya Koçyiğit, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Altın Koza Film Festivali, İstanbul Film Festivali gibi Türkiye’de düzenlenen önemli organizasyonlarda da sayısız ödül kazanmıştır.

7#

Hülya Hanım’ın sinema sevgisi sahne dışında da devam etmiş ve Sinema Oyuncuları Derneğini kurmuştur.

8#

Yeşilçam’ın başarılı ismi sinema sanatına katkıları ve örnek kişiliği ile 1991’de Devlet Sanatçısı ünvanını kazanmıştır.

 1,727 okunma

akin aksoy