Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
Sinema Tarihimizde Oscar Aday Adayı Olmuş 7 Film II - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10156
post-template-default,single,single-post,postid-10156,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Sinema Tarihimizde Oscar Aday Adayı Olmuş 7 Film II

Geçtiğimiz hafta 90. kez düzenlenen Oscar Ödül Töreni’nde ödüller sahiplerini buldu ve artık 91. Oscar’a doğru geri sayım başladı. Biz ise geçen hafta karşınıza getirdiğimiz Oscar’a aday adayı olmuş Türk filmleri listemizi bu hafta da sürdürüyor ve Oscar değilse de ülkemizde ve uluslararasında pek çok ödülün sahibi olmuş filmleri hatırlatmaya devam ediyoruz. Buyurun 7 Oscar aday adayı Türk filmi…

1#
oscar adayı türk filmleri

Şener Şen ve Uğur Yücel’in oyunculukları, Erkan Oğur ve Aşkın Arsunan’ın müzik düzenlemeleri ile efsaneleşen Eşkıya filmini Yavuz Turgul yönetmişti. 1996 yılında gösterime giren film 2001 yılına kadar Türk sinemasında en yüksek gişe hasılatı elde eden, 2004 yılına kadar da en çok izlenen film oldu. 70. Oscar Ödülleri’nde Türkiye’yi yabancı dilde en iyi film dalında aday adayı olarak temsil etti.

2#
oscar adayı türk filmleri

Bu biyografi, tarih ve dram türündeki film iki genç şairin hayatına odaklanır. Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’yu filmde Mert Fırat ve Kıvanç Tatlıtuğ canlandırır. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği filmde iki şairin edebiyat öğretmeni Behçet Necatigil’i de yine Yılmaz Erdoğan oynamaktadır. Film 86. Oscar Ödülleri için aday adayı olmuştur.

3#

Türkiye ve Güney Kore yapımı filmin ilk gösterimi 2017 yılında Toronto Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirildi. Can Ulkay’ın yönettiği film Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Ali Atay, Murat Yıldırım ve Lee Kyung-Jin yer aldı ve filmin müziklerini Fahir Atakoğlu besteledi. 2018 yılında 90’ıncı kez düzenlenen Oscar Ödülleri’nin aday adayı olan film Ayla oldu.

4#

Kalandar kelimesi sözlükte, Trabzon ve çevresinde Ocak ayını ifade eden bir kelime olarak geçiyor. Mustafa Kara’nın yönettiği Kalandar Soğuğu filmi de Karadeniz’in bir dağ köyünde geçiyordu. Başrollerinde Haydar Şişman ve Nuray Yeşilaraz’ın yer aldığı film 89. Oscar Ödülleri’nde ülkemizi temsil etti.

5#
taner birsel, bennu yıldırımlar

Reha Erdem’in yönettiği film 2001 yılında 73. Oscar Ödülleri için aday adayı olmuştu. Başrollerinde Taner Birsel, Bennu Yıldırımlar, Zuhal Gencer, Bülent Emin Yarar’ın yer aldığı dram türündeki film çok sayıda festivale katıldı.

6#
oscar adayı türk filmleri

1992 yapımı filmi Tunç Başaran yönetmiş, başrollerinde Rutkay Aziz, Meriç Başaran, Yaman Okay, Serap Aksoy, Emin Sivas isimleri yer almıştı. Film 65. Oscar Ödülleri için aday adayı oldu. Bu arada, piano piano, İtalyanca ’da yavaş yavaş anlamına gelen bir tamlama…

7#

Üç Maymun filmi 2008 yılında 61. Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırdı. Başrollerinde Yavuz Bingöl ve Hatice Aslan’ın da yer aldığı film 2009 yılında ise ülkemiz adına 81. Oscar Ödülleri için aday adayı olmuştu.

akin aksoy