Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17302
post-template-default,single,single-post,postid-17302,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Sabah Erken Kalkmakta Zorlananlara Öneriler

Erken yatıp erken kalkanlardan mı yoksa geç yatıp geç kalkanlardan mısınız? Uzmanlar, en doğrusunun vücut saati ile uyum içinde hareket etmek olduğunu, buna göre belirlenen yatıp-kalkma zamanının kişiyi psikolojik ve davranışsal olarak olumlu etkileyeceğini söylüyor. Ama eğer siz erken kalkmak isteyen ve bu konuda da zorlanan biriyseniz kesinlikle doğru sayfadasınız.

Papatya, rezene gibi çaylarla gevşeyin

Gece, gergin ve keyifsizce uykuya yatmak sabah erken kalkamamanın en büyük nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. İşte tam da bu nedenle uyku öncesi saatleri önemsemek, kendinizi gergin hissettiğinizde rahatlatıcı özelliği olan bitkisel çay, süt gibi içecekler tüketmek böyle bir engeli ortadan kaldıracaktır.

Yatmadan önce bir şeyler yemeyin

Gece iyi bir uyku alamazsanız sabah nasıl erken kalkabilirsiniz ki? Uyku kalitesini bozan en önemli nedenlerden biri de yatmadan önce yemek yemek. Uzmanlar, uyku ile yenilen son yemek arasında en az iki saat olması gerektiğini söylüyor. Ayrıca dolu bir mideyle yatmanın reflü riskini artırdığını da unutmayın.

Her türlü ışığı kapatarak yatağa girin

Işıklar ve elektronik cihazlar açık bir şekilde uyuduğunuz zamanlarda kendinizi dinlenmiş hissedemediğiniz, kalkmakta zorlandığınız muhakkak olmuştur. Uykunuzun derinliğine olumsuz bir etki yapmaması için gece lambasının loş ışığı da dâhil olmak üzere ışıkları kapatmak uykudan çok daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Erken kalkmak için erken yatın

Az uyku, sadece sabah erken kalkmanızda değil sağlığınızda da sorunlar çıkarabilecek önemli bir konu. Yeteri kadar uyku almış olarak güne erken başlamak ise hem kişinin motivasyonunu hem bilişsel becerilerini olumlu etkiler. Siz de yatış saatinizi öne çekerek erken ve zinde uyanmayı garanti altına alabilirsiniz.

Ertesi gün için motive edici bir plan yapın

“Sabah işe gitmeden bir saat yürüyüş yapacağım; böylece sağlıklı ve zinde görüneceğim.” “İşe gitmeden evde keyifli bir kahvaltı hazırlayacağım ve dışarıdan poğaça yeme alışkanlığımı bırakacağım.” Siz de sabah erken kalkmanızı kolaylaştırmak için benzer planlar yaparak zihninizi koşullandırabilirsiniz.

Alarmı kurun ama mutlaka uzakta tutun

Çoğunluğumuzun sabah erken kalkma konusunda aşamadığı en büyük sorun çalan alarmı sürekli ertelemek. Hatta uykulu haldeyken bilinçsizce kapatarak işe ya da okula tamamen geç kalmak. Bu mühim sorunu bertaraf etmenin tek bir yolu var ve o da alarmı uzanamayacağınız ve kapatmak için yataktan kalkmanızı gerektirecek uzak bir yere koymak.

Güne bir bardak su ile başlayın

Diyelim ki sabah erken kalktınız, yapacağınız ilk işlerden biri bir bardak su içmek olmalı. Bunun nedeni de uyku sırasında kaybettiğiniz suyu vücudunuza geri vermek… Böylece kendinizi daha uyanık ve zinde hissedecek, yaşadığınız bu his sayesinde erken kalkma fikrini psikolojik olarak reddetmeyecek ve ertesi gün de erken kalkmak isteyeceksiniz.

Hafta sonları da aynı rutini izleyin

Hem yatmadan önce hem de uyanmaya çalışırken izleyeceğiniz bu yöntemleri “nasıl olsa hafta sonu” diyerek bırakırsanız pazartesi sendromu yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Aynı rutinleri hafta sonları da sürdürmeniz ise konuyu sizin için artık vazgeçemediğiniz bir alışkanlık haline dönüştürecektir.

 28,327 okunma

akin aksoy