Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7067
post-template-default,single,single-post,postid-7067,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
meyve

Her Mevsimin Meyvesi Limonun 8 Kullanım Alanı

İçerdiği vitaminler, güzel aroması, kokusu ve yiyeceklerimize kattığı lezzet ile mutfağımızın vazgeçilmezlerinden biri olan limon, hayatın her alanında kullandığımız, her derde deva bir meyvedir. Bu mucizevi meyveyi nerelerde kullanabilirsiniz, hangi yiyeceklere limon ile lezzet katabilirsiniz araştırdık ve limonun 8 kullanım alanı ile huzurlarınızdayız.

Cilt Temizliği Uzmanı
limonun faydaları

Bir dilim limon ile cildinize hafifçe masaj uygulayın ve on dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Limonun anti bakteriyel özelliği, cildinizi temizleyecek ve içerdiği asit sivilce ve akneleri kurutmaya yardımcı olacaktır. Üstelik düzenli uygulandığında limonun cilt üzerindeki koyu renkli lekeleri giderdiği de düşünülmektedir.

Her Derde Deva Bitki Çayları
lemon

Limon ve limon suyu, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, mide ağrısı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de sık sık tercih edilir. Nane-limon, bal-limon gibi bitki çayları bu tarz rahatsızlıklar sırasında başvurabileceğiniz doğal rahatlatıcı yöntemlerdir. Tabii ki özel sağlık durumları olanların doktorlarıyla görüşmeden bu tarz tedavileri denememeleri gerekir.

Yüzey Temizliğinde Doğal Bir Tercih
lemon

İçerdiği meyve asitleri limonun temizlik için de mükemmel bir yardımcı olmasını sağlar. Limonu ikiye kesip karbonata batırarak lavabo, küvet gibi ıslak yüzeylerin temizliğinde kullanabilirsiniz. Ancak mermer tezgâhların temizliğinde limon tercih etmemenizde fayda var, çünkü limon mermer yüzeylerde leke bırakabilir.

Kötü Kokulara Karşı Güçlü Bir Silah
meyve

Kötü kokularla savaşmak için limondan yardım alabilirsiniz. Yemek yaptıktan sonra ellerinizde kalan sarımsak ve soğan kokularını limon kabuğu ile ovarak giderebilirsiniz. Bulaşık makinesinin içine yerleştireceğiniz limon kabukları ise hem bulaşıklarınızdaki yağların etkili bir şekilde temizlenmesini hem de makinenin içinin güzel kokmasını sağlayacaktır.

Haşeratların Düşmanı
doğal koku, lemon

Limonun saymakla bitmeyen faydalarından biri de böcek ve sineklere karşı etkisidir. Limonun asitli kokusu haşeratların hızla uzaklaşmasına sebep olacaktır. Üstelik böcek ilacı yerine limon tercih ederek haşeratlarla daha organik yollarla mücadele etmiş olursunuz.

C Vitamini Kaynağı
lemon

Limon tüketmek C vitamini almanın en pratik yollarından biridir. İster lezzetli bir limonata ile serinleyin ister salatalarınıza limon ile lezzet katın bol bol C vitamini tüketmiş olursunuz.

Etlere Lezzet Katar
limon sosu

Limonun başka bir güzelliği ise neredeyse tüm et çeşitlerine lezzet katan bir tada sahip olmasıdır. Kırmızı etleri marine ederken kullanılan limon, balıklı tariflerin de değişmezidir. İçerdiği asit sayesinde, sadece birkaç damla limon suyu bile et yemeğinize büyük bir lezzet katacaktır.

Tatlıların Muhteşem Eşlikçisi
türk mutfağı

Limonlu dondurmanın, limonlu keklerin, pastaların bu kadar çok sevilmesinin elbette bir nedeni var. Limon ekşi tadıyla tatlıları dengeler ve tatlı tariflerine güzel bir koku ve tat katar.

 2,193 okunma

akin aksoy