Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7145
post-template-default,single,single-post,postid-7145,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Güne Daha Zinde Ve Güzel Başlamak İçin 8 Öneri

Sabahları güne güzel bir başlangıç yapmak tüm gün boyunca kendinizi iyi hissetmenizi, gün içinde karşılaştığınız zorluklarla kolayca başa çıkmanızı sağlayabilir. Özellikle sabah erken kalkmak zorunda olanlar, günün ilk saatlerini neredeyse sürünerek geçiriyor ve bu halsizlik gün boyu devam ederek hayatı zorlaştırabiliyor. Sabahları kendinizi enerjik hissetmenin, güne hızlı başlamanın ve tüm gün boyunca aktif olmanın; uzmanlar tarafından dünyanın her yerinde aynı temel esaslar üzerinde birleştiği bu basit önerilerle hayatınızı şekillendirmenin belki de en uygun zamanı şimdidir. Güne harika bir başlangıç yapmak için listemiz huzurlarınızda.

Ekran Işıklarından uzak Durun
cute cat

Sabahları enerjik uyanmanın birinci kuralı kaliteli bir uyku çekmek ve kaliteli bir uyku için yatmadan önce stresten ve ekran ışıklarından uzak durmak büyük önem taşıyor. Geceleri yatmadan önce telefonunuzla haşır neşir olmak yerine, güzel bir kitap okuyarak uykuya hazırlanabilirsiniz. Ayrıca yatak odanızın havalandırılmış olması ve hep aynı saatte yatmak da kaliteli bir uyku için yapabilecekleriniz arasında bulunuyor.

Alarmı Ertelemeyin
waking up

Sabah alarm çalmaya başladığında defalarca erteleme tuşuna basanların yataktan kalktıklarında enerjik olma şansları da pek bulunmuyor. Üşengeç bir şekilde birkaç dakika daha yatakta kalmanız uykunuzu almanızı sağlamayacağı gibi, sabah enerjinizi de düşürecektir. Bu durumun önüne geçmek için alarmı yatağınızdan uzak bir yere yerleştirebilirsiniz, böylece alarmı susturmak için ayağa kalkmak zorunda kalırsınız ve güne hemen başlamış olursunuz.

Güneş Işığı ile Uyanın
waking up

Yataktan kalktığınızda ilk iş olarak pencereleri açıp temiz hava alın. Derin nefes alarak oksijeni vücudunuza çekin ve temiz havanın sizi canlandırmasına izin verin. Pencereleri açarak gün ışığını evinize davet etmenizin başka bir önemi ise, vücudunuzun uyandığınızı ancak bu şekilde algılayabilecek olması. Gece uyuyup gündüz uyanmaya programlanmış olan insan vücudu güneş yüzü gördüğü zaman uyandığını çok daha kolay idrak ediyor ve böylece kendinizi daha zinde hissetmeniz mümkün oluyor.

Sevdiğiniz Müziklerle Pozitif Enerji Depolayın
listening music

Sabahları kendinizi dinç hissetmenin bir başka yolu ise uyandıktan sonra sevdiğiniz müzikleri dinlemek, sevdiğiniz şarkıların verdiği pozitif enerjiyle güne başlamaktır. İçinizi açacak, sizi mutlu edecek şarkılar seçin ve kahvaltınızı ederken, güne başlarken bu şarkıları dinleyin.

Kendinizi Basit Egzersizlerle Güne Hazırlayın
waking up

Sabahları hareket etmek, basit eğersizler, esneme hareketleri yapmak vücudunuzdaki kan dolaşımını düzenler, gece boyunca hareketsiz kalmış vücudunuza esneklik katar ve sizi güne hazırlar. Her sabah kalktığınızdan 15 dakika erken kalkarak basit egzersizler yapmanız gün içinde kendinizi çok daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Sabah Kahvesiyle Güne Hazır Olun
çay, tea, cup

Yapılan birçok araştırma sabahları içilen kahvenin içerdiği kafein sayesinde ayılmaya yardımcı olduğunu, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan daha zinde hissettirdiğini gösteriyor. Kahve tüketmenizi engelleyen bir rahatsızlığınız yoksa ister kahvaltıyla ister kahvaltıdan sonra kahvenizi yudumlayarak hareketli bir güne hazırlanabilirsiniz.

Kahvaltıda Gerekli Besinleri Tükettiğinizden Emin Olun
salatalık, breakfast, turkish breakfast

Bu konuda ne kadar okursanız okuyun, kahvaltının önemini vurgulamayan bir yazı bulamazsınız. Dünyadaki tüm uzmanlar kahvaltının en önemli öğün olduğu konusunda birleşiyor. Kahvaltıyı besin değeri olmayan yiyeceklerle geçiştirmeyin, bir beslenme uzmanıyla görüşerek vücudunuzun kahvaltıda ne kadar protein, karbonhidrat ve vitamine ihtiyacı olduğunu öğrenin ve her sabah gerekli besinleri tükettiğinizden emin olun.

Hayatın Güzel Yanlarına Odaklanın
girl, happy

Yaşayacağınız günün size getireceği güzelliklere açık olun, hayatınızın güzel yanlarına odaklanın ve gün içinde başarmak istediğiniz görevler, sizi umutlandıran konular hakkında pozitif ve özgüvenli bir bakış açısı benimseyin. Kendinize güvenin ve verimli bir gün geçireceğinize inanın, böylece her türlü zorluk karşısında durabilir, enerjinizi gün boyu sürdürebilirsiniz.

 12,281 okunma

akin aksoy