Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24610
post-template-default,single,single-post,postid-24610,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BAŞARILI İNSANLARIN UYUMADAN ÖNCE YAPTIĞI 6 ŞEY

Henüz ilkokul sıralarında başlayan ve hedeflerimizi gerçekleştirmemiz yolunda en büyük kamçılarımızdan biri şüphesiz yaptığımız işte başarılı olmaktır. Şans faktörünün etkili olduğu ancak temelinin çalışmaktan geçtiği başarı serüveninde pek çok iniş çıkış yaşamamız, hayatın yazılı olmayan kurallarındandır. Bugün adından övgüyle bahsedilen insanlara baktığımızda başarıya giden yolda her birinin farklı imtihanlardan geçtiğini görebilmek mümkündür. Başarılı olabilmek için prensipli bir çalışma düzeni şarttır ve bu düzeni oluşturmak için bazı taktikler vardır. Bu yazımızda gıpta ile bakılan insanların uyumadan önce yaptığı ritüelleri ve yeni güne nasıl hazırlandıklarını paylaşacağız.

1#

Uyku ve iş disiplini arasında önemli bir çizgi vardır. Uyku belirli bir ritme sokulursa, ertesi gün çok daha verimli geçer. Bu nedenle her akşam yatağa aynı saatte girmek önemlidir. Kronik uyku sorunları yaşamamak ve ertesi güne eksi puanla başlamamak için başarılı insanlar uyku dinamiğine çok önem verirler. Kaliteli uyku bütün haftayı verimli kılan en önemli unsurlardandır.

2#

Kitap okumak hayatın genelinde çok önemlidir ancak uyumadan önce okunan kitap için bir “zihin temizliği” tabirini kullanmak mümkündür. Başarılı insanlar uyumadan önce kendi alanları dışında bir kitap okurlar ve kafalarındaki işle alakalı sorunları bir yana bırakıp tamamen kitaba odaklanırlar. Yapılan araştırmalara göre yalnızca altı dakika olsa bile kitap okumak, stres seviyesini ciddi anlamda düşürür.

3#

Gece yatarken elektronik cihazların fişini çekmek kendimiz için yapabileceğimiz en büyük iyiliklerdendir. Başarılı insanların en dikkat ettiği şeylerden biri uyumadan önce akıllı telefon, tablet, bilgisayar, televizyon gibi cihazlardan mümkün olduğunca uzak durmak ve beyni dinlendirmektir. Bu sayede radyasyondan ve sosyal medya kalabalığından uzak bir uykuya geçiş sağlanır ki bu beyni rahatlatan ve uykuya sevk eden şeylerden biridir.

4#

Başarılı insanlar, uzaktan işkolik gibi dursalar da aslında uyku saatleri geldiğinde ya da ofisten çıktıklarında işlerine dair her şeyden uzak durmayı tercih ederler. Takıntılı mail kontrollerinden uzak dururlar ya da uykuya dalana kadar tüm boş anlarını işleriyle doldurmazlar. Onlar için iş işte kalır, bu sayede zihinlerini boşaltır ve yeni fikirlerin oluşmasına olanak sağlarlar.

5#

Yürüyüş yapmak, kaliteli uykunun anahtarlarındandır. Başarılı insanların bir kısmı zihinlerini boşaltmak için akşam yürüyüşü ya da egzersiz yapmayı tercih edebilir. Gevşeyen ve rahatlayan bir beden, uykuya geçiş sürecinde zorlanmayacağı gibi alınan taze nefes de ruhu rahatlatmaya yardımcı olacaktır. İşle ilgili konularda odaklanmayı ve farklı perspektiflerden yeni düşüncelerin oluşumunu sağlayacak süreçler, beyin ve bedenin uyumlu çalışması ve biraz da gündelik hayatının rutininden çıkmasıyla çok daha kolay hale gelecektir.

 10,163 okunma

Derya Ülkar