Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23711
post-template-default,single,single-post,postid-23711,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

POPÜLER ŞEKERLEME TÜRLERİ

Çikolata çeşitleri, akide şekeri, cezerye, pestil ve lokum gibi lezzetler, kültürümüzde ve damak tadımızda önemli bir yere sahip lezzetlerdendir. Her yaş grubunda sevilerek tüketilir ancak şu bir gerçek ki bir çocuğun gözünde bambaşka bir değere sahiptir. Özellikle bayramlarda, ayrı bir heyecan kaplar minikleri. Alınan her bir şeker, ayrı bir mutluluktur. Komşuların kapısı kaç kere çalınır, kaç kere şeker istenir sayısı belli değildir ancak bir sıcak gülümseme her şeye bedeldir. Bugün sizleri biraz çocukluğunuza götürmek istedik ve şekerleme türlerini kaleme aldık. Yalnızca kendi kültürümüzün değil dünyanın da benimsediği şekerleme çeşitlerini derlediğimiz yazımıza ilk olarak çocukların sevdiği lezzetlerden biri olan pamuk şeker ile başlayalım.

1#

Pamuğa benzeyen, bükülmüş bir şekerleme türüdür. Genellikle az da olsa aroma ve gıda boyası içerir. Ağzımıza attığımız anda erir. Renkleri farklı olabilir. Genellikle pembe olanı yaygındır ancak farklı renklerde pamuk şekerleri de mevcuttur. Ham maddesi şeker ve gıda boyasıdır. Bir miktar şekerin, gıda boyası ile karıştırılması sonucu pamuk şeker yapılır.

2#

Elma şekeri masum gibi duran ama şeker içeriğinin de fazla olduğu bir şekerleme türüdür. Elmalar yıkanıp temizlenir. Şeker, su, gıda boyası ve limon suyu sos tenceresinde koyulaşana kadar pişirilir ve ardından elmalar sosa batırılır. Buzdolabında bir süre beklettikten sonra elma şekerleri hazırdır.

3#

Özellikle Fransa ve İtalya’da yaygındır ancak ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahiptir. Badem ezmesi, masapan ya da marzipan, şeker ve öğütülmüş bademden yapılan bir şekerleme türüdür. Tercihe bağlı olarak gül suyu da eklenebilir. Badem ezmeleri bazen sade hazırlanırken bazen üzeri çikolata ile kaplanabilir.

4#

Şekerleme türlerinden bir diğeri jölelerdir. Jöleli şeker, jelatin esaslı çiğneme şekerlemeleri kategorisindedir. Meyve suyu, jelatin ve bal bir tencereye koyulup kısık ateşte pişirilir. Jelatin eridikten sonra kalıplara dökülür ve buzdolabında bekletilir. Yapımı oldukça kolay olan şekerlemenin en popüler formu ise ayıcık şeklindekilerdir.

5#

Lokum, şekerleme türlerinin olmazsa olmazıdır. Su, şeker, nişasta gibi malzemelerle hazırlanır. Farklı aromalar katılarak değişik tatlarda lokumlar yapılabilir. Örneğin güllü lokum, geleneksel tatlardan biridir. Lokum, geleneksel bir şekerleme türüdür ve kültürümüzde büyük bir öneme sahiptir.

6#

Kimi zaman ismi “bastık” olarak da geçer. Meyve özlerinin bastırılarak yaprak şekline getirilmesi ile elde edilir, özellikle şeker eklenmemiş pestiller oldukça sağlıklı şekerleme çeşitleridir. Pestil, İtalyanca “pastillo” kelimesinden gelir ki bu kelime “meyve şekerlemesi” olarak dilimize çevrilir.

7#

Çikolatalı şekerlemeler de en sevilen şekerleme türleri arasında yer alır. Şeker, çikolata, glikoz, krema ve sütün sos tenceresinde şeker eriyene kadar karıştırılmasından elde edilir. Sos, kalıplara dökülür ve oda sıcaklığında en az 3 saat beklettikten sonra servis edilir. Çikolatalı şekerlemeler farklı aromalarda yapılabilir. İçerisine karanfil, tarçın ve bal gibi eklentiler de ilave edilebilir.

 4,358 okunma

Derya Ülkar