Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
5908
post-template-default,single,single-post,postid-5908,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

10 Madde İle En Tatlı Milli İkramımız Lokum

Türk mutfağında önemli bir yeri olan lokum, misafirliğin değişmez ikramıdır. İtinayla şekerliklere, lokumluklara dizilen mis kokulu lokumlar evin en küçüğü tarafından büyüklere tutulur, yediden yetmişe herkes tarafından afiyetle yenir. Özellikle bayram ziyaretleriyle özdeşleşmiş olan lokumun ünü ülkemizin sınırlarını yüzyıllar önce aşmış, dünyanın dört bir yanında milli ikramımız olarak nam salmıştır. Lokumun hikâyesini araştırdık ve en sevilen ikramımızın 10 özelliğini listemizde topladık.

1#
turkish delight

Lokum isminin, Arapça rahat-ı hulkum yani “boğaza rahatlık veren” anlamına geldiği düşünülmektedir.

2#
turkish delight

15. yüzyıldan beri bu topraklarda üretilen lokum, Osmanlı saray mutfağının menüsüne 17. yüzyıl içinde dâhil olmuştur.

3#
turkish delight

1. Abdülhamit’in aşçısı Muhittin Hacı Bekir, padişahın isteği üzerine lokumun tarifindeki pekmezi şeker ile değiştirmiş ve Türk usulü lokumun ilk örneğini hazırlamıştır.

4#
turkish delight

Ünlü aşçının geliştirdiği lokum tüm Avrupa’da Türk Lokumu ismiyle tanınmış ve beğeni toplamıştır. Yurt dışında “Turkish Delight” ismiyle bilinen lokumun, dünyanın dört bir yanında bilinen hak edilmiş bir ünü vardır.

5#
turkish delight

Lokum, su, nişasta ve şekerden yapılan bir tatlıdır. Gül suyu, nar suyu gibi tat ve koku veren aromaların eklenmesiyle lokumun çeşidi belirlenir.

6#
turkish delight

Pişirildikten sonra bir süre dinlendirilen ve sonrasında küçük parçalara bölünen lokumlar pudra şekeri veya Hindistan cevizine bulanarak servise hazır hale getirilir.

7#
turkish delight

Aromalı lokumlar arasında güllü, limonlu, naneli, narlı, Hindistan cevizli çeşitler sayılabilir. Kaymaklı lokum, çifte kavrulmuş lokum, fıstıklı ve cevizli lokum gibi çeşitler de en çok tüketilen lokumlar arasında bulunur.

8#
turkish delight

Türk mutfak kültürünün önemli bir değeri olan lokum, bayramlarda misafirlere tutulur. Lokumların servis edilmesi için kullanılan şık kristal ya da cam lokumluklar, incecik Çeşm-i-Bülbüller de lokum servisinin değişmezidir.

9#
turkish delight

Lokum, Türk kahvesinin yanında da servis edilir. Kahvenin yanında hem ağzımızı hem de sohbetimizi tatlandırır.

10#
turkish delight

Dünyanın her yerinde sevilen ve ilgi çeken bir tatlı olan lokum, yurt dışına giderken hediye olarak götürülür, ülkemizi ziyaret eden turistlere ikram edilir.

 2,970 okunma

akin aksoy