Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12798
post-template-default,single,single-post,postid-12798,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

9 Madde İle Antik Roma’nın Sanat Merkezi Sagalassos

Sagalassos Antik Kenti Türkiye’nin güneybatısında, Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alır. Şehirde bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Antik Roma dönemine aittir. Sagalassos ilk kez 1706 yılında Fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilmiştir. Bulutların çevrelediği yüksek rakımlı antik kentte; konutlar, hamam, kireç ve metal fırınları, agora (çarşı), çeşme, tiyatro, kilise ve tapınaklar bulunmaktadır. 1990 yılından bu yana kazıların devam ettiği Sagalassos Antik Kenti’ni 9 madde ile listemizde görebilirsiniz.

1#
burdur

Antik kent, denizden 1700 metre yükseklikte kurulmuştur. Güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Anadolu platosu yer alır. Hemen doğusunda 2271 metredeki zirvesiyle Akdağ yükselir.

2#
burdur

İnsanların bu dik yamaçlara güvenli konumunun yanı sıra su kaynaklarına yakınlığı, verimli toprakları ve seramik kap kacak yapmaya uygun materyalleri sebebiyle yerleştiği düşünülmektedir.

3#
burdur

Sagalassos şehri, Pisidia bölgesinin Roma dönemindeki önemli şehirlerinden biridir. Roma’nın ilk imparatoru Augustus zamanında önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olmuştur.

4#
sagalassos, burdur

Yamaçların materyaller açısından verimliliği önemli eserler üretilmesini sağlamıştır. Kazılarda ortaya çıkan İmparator Marcus Aurelius ve İmparator Hadrian’a ait, boylarının 5,5 metre civarında olabileceği tahmin edilen heykeller ve çıkarılan diğer eserler Burdur Müzesi’nde sergilenmektedir.

5#
burdur

Yedi farklı taş türünün kullanıldığı Antoninler Çeşmesi 28 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğindedir. Roma İmparatoru Marcus Aurelius döneminde prestij göstergesi olarak inşa edilmiş çeşmede Antik Roma tanrısı Dionysos’a ithaf edilmiş semboller yer alır.

6#
burdur

“Yükselen tepenin yamacında, bugüne dek gördüğüm veya duyduğum tiyatroların en zarifi ve en güzeli yer alır…” Bu sözler Sagalassos’u 19. yüzyılda ziyaret eden ünlü İngiliz Arkeolog Charles Fellows’a aittir. Dünyanın en yüksek rakımlı tiyatrosu olan yapı, 9.000 kişiyi ağırlayabilecek şekilde inşa edilmiştir.

7#
burdur

Sagalasos’ta ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri Kahramanlar Anıtı’dır. “Heroon” yani “Kahramanlar için yapılmış anıt” anlamını taşıyan 14 metre uzunluğundaki yapı; podyum, birbirlerinin eteklerinden tutmuş dans eden 14 kızın betimlendiği friz ile ana yapıdan oluşmaktadır.

8#
burdur

Kuzey Nekropol’de “arcosolium” adı verilen ve imparatorluk döneminden kalma kaya mezarları yer alır. Bu mezarlar neredeyse dümdüz bir kaya yüzüne yontulmuş üzerinde kemerli girintiler olan yapılardır.

9#
burdur

6. yüzyılın ortasına kadar gelişmeye devam eden kent M.S. 590 yılında yaşanan büyük depremde yerle bir olmuştur. Sagalassos’ta yaşayan halk depremin ardından şehri terk etmiştir. Bugün kazıların devam ettiği antik kentin ünü günden güne yayılmakta ve ziyaretçileri artmaktadır. Sagalassos, küçük Asya’da belki de terk edildiği günden bugüne en iyi korunagelmiş antik yerleşimlerden biridir. Şehir 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır.

 5,609 okunma

akin aksoy