Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12722
post-template-default,single,single-post,postid-12722,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

7 Maddede Pestil ve Pestil Çeşitleri

Eskiden Anadolu insanları özellikle soğuk kış günlerinde tatlı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üretirmiş pestili… Günümüzdeyse insan sağlığına katkıları ve lezzeti sayesinde yaz-kış demeden adından söz ettiriyor. Adı İtalyancadaki “pastillo”dan dilimize geçmiş; “pastillo” da meyve şekerlemesi demek… Bu özgün lezzete dair diğer bilgiler için sizi listemize davet ediyoruz.

1#

Pestil, meyvelerden yapılan pekmezin ince bir bez üzerine serilmesi ve önlü-arkalı güneşte kurutulmasıyla elde ediliyor.

2#

Pestil bütün meyvelerden yapılabilir, tek şart posası çıkan bir meyve olması! Erik, kızılcık, nar gibi meyvelerden yapılırsa ekşi; kayısı, şeftali, incir gibi meyvelerden yapılırsa tatlı pestil elde edilir. En bilinen ve en çok tüketilen pestil ise dut ve üzüm pestilleridir.

3#

Kurutulmadan önce içine ceviz, fındık, badem ezmesi hatta kaymak da ilave edilerek çeşitlendirilebilir.

4#

İçeriği aynı olan pestillerin sunumları farklı olabilir. Yaprak pestil en geleneksel olanı iken, muska pestil genellikle içine fıstık, fındık gibi çerezler konularak sarılır.

5#

Sarma pestil de denilen rulo pestil, tercih edilen yemişin bal ile harmanlanması, bu karışımın pestil katmanları arasına serilip katlanmasıyla hazırlanır.

6#

Hücre yenilenmesini kolaylaştıran, bağışıklık sistemini güçlendiren, vitamin ve mineral değeri yüksek olan bu besin tam bir enerji deposu… Bu haliyle özellikle sporculara önerilen pestil aynı zamanda doğal bir ilaç…

7#

Ülkemizin pek çok yöresinde geleneksel yöntemlerle pestil üretilmektedir ama adının birlikte anıldığı ilimiz Gümüşhane’dir.

 2,384 okunma

akin aksoy