Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
25066
post-template-default,single,single-post,postid-25066,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KRALİÇEYİ OYNAYAN İSİMLER

Birleşik Krallık, tahtta en uzun süre kalan kraliçesine veda etti. Sadece Birleşik Krallık’ın değil, tüm dünyanın yoğun ilgisini çeken kraliyet ailesi, yani Windsor Hanedanlığı hakkında çekilmiş birçok dev bütçeli film, dizi ve belgesel bulunuyor. Ünlü oyuncuların hanedanlık üyelerini canlandırdığı filmlerin yanı sıra, kraliyet ailesinin hayatını anlatan belgeseller de izlenme rekoru kırıyor. Düğünlerinden cenazelerine birçok özel ânı televizyondan canlı yayınla tüm dünya ile paylaşan hanedanlığın en çok ilgi çeken karakteri ise elbette Kraliçe II. Elizabeth. Popüler kültürün önemli karakterlerinden biri hâline gelen kraliçenin hayatının anlatıldığı film ve dizilerde oyunculuk performanslarıyla dikkat çeken aktrisleri listeledik.

1#

Henüz kraliçe hayattayken yayınlanmaya başlayan The Crown dizisi ülkemizde de yoğun ilgiyle karşılandı. Kraliçenin farklı yaş dönemlerini farklı oyuncuların canlandırdığı dizide kraliçenin ilk tahtta çıktığı yılları İngiliz oyuncu Claire Foy canlandırdı. Gösterdiği performansla beğeni toplayan Foy, bu dizi ile tüm dünyanın tanıdığı bir isim oldu. 1940’ların sonlarından başlayarak saltanat hayatını anlatan dizinin ilk iki sezonunda kraliçeyi oynayan Foy, sonraki bölümlerde rolünü Olivia Colman’a devretti.

2#

Helen Mirren’ın kraliçeye hayat verdiği performansı ile Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu seçildiği The Queen filmi, Galler Prensesi Diana’nın 1997’deki ölümünün ardından gelişen olayları anlatıyor. En İyi Film dalında Oscar adaylığı da kazanan film, kraliyet ailesi hakkında çekilen en iyi filmlerin başında yer alıyor. Akademi Ödülü’nün yanı sıra BAFTA Ödülü ve Altın Küre gibi önemli ödülleri toplayan Mirren, aldığı övgülerin yanı sıra Kraliçe II. Elizabeth’in özel davetlisi olarak Buckingham Sarayı’nda akşam yemeğine davet edildi ancak yoğun temposu nedeniyle bu daveti kibarca reddetmek zorunda kaldı.

3#

Kraliçe II. Elizabeth’in henüz tahtta çıkmadığı yılları anlatan “Prenseslerin Gecesi” filmi, Prenses Elizabeth ve kardeşi Margaret’in 1945’te II. Dünya Savaşı’nın bitişini kutlamak amacıyla dışarıda geçirdikleri bir geceyi anlatıyor. Elizabeth’i canlandıran Sarah Gadon’un performansı eleştirmenlerden övgü alırken mizahi bir dile sahip film, yarı kurgu yarı gerçek hikâyelere dayanan senaryosu ile bildiğimiz kraliyet filmlerinden farklılaşıyor.

4#

Spencer filminin temel konusunu 1991 Noel’ini kraliyet ailesi ile beraber geçiren Lady Diana ve Prens Charles’ın sarsıntılı ilişkisi oluşturuyor. Film, Lady Diana’nın ruh hâline odaklansa da kraliyet ailesinin çoğu üyesi film boyunca ekranlarda görülüyor. Harika bir İngiliz aksanına sahip Kanadalı aktris Stella Gonet’in kraliçeyi oynadığı filmdeki performansı eleştirmenlerden beğeni aldı.

 3,581 okunma

Derya Ülkar