Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
25022
post-template-default,single,single-post,postid-25022,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BANKNOTLARIN ÜZERİNDEKİ ÜNLÜLER

Birçok farklı ülke parasının üzerinde o ülkeye ait değer ve kültürel ögeler vardır. Duydukları minneti göstermek amacıyla basılan banknotların üzerinde kimi ülkelerde sadece devlet yöneticileri bulunurken kimi ülkeler o ülkenin kültürel değerlerine katkı sağlayan insan portrelerine yer verir. Farklı coğrafyalardaki ülkelerin banknotlarının üzerindeki ünlü kişileri yazımızda okuyabilirsiniz.

1#

19.yüzyılda yaşamış İngiltere’nin en önemli kadın yazarlarından biri olan Jane Austen’ın portresi, 2017 yılında tedavüle giren ve plastik olan 10 sterlinin üzerine basılır. Ünlü yazarın resminin 10 sterline basılmasının sembolik bir anlamı da vardır: İlk romanı “Sağduyu ve Duyarlılık” kitabı için yayıncısı “Crosby and Co” yazara tam 10 sterlin ödemiştir.

2#

1 Ekim 2015 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanan 100 İsveç kronuna dünyaca ünlü İsveçli sinema sanatçısı Greta Garbo’nun portesi basılır. 1990 senesinde hayata veda eden Greta Garbo, Hollywood’un sessiz film döneminde yıldızlaşan sinema oyuncusu olarak dünyada nam salarken, ülkesi yıllar sonra Garbo’yu unutmadığını da göstermiş olur.

3#

Avustralya Merkez Bankası’nın bastığı 5 Avustralya dolarının üzerinde bağlılık yemini ettikleri Kraliçe II. Elizabeth bulunur. Monarşiyle yönetilen Avustralya, her ne kadar iç yönetiminde bağımsız bir ülke olsa da yine monarşiyle yönetilen Birleşik Krallığa bağlı bir ülkedir ve hükümdarlarına olan sevgilerini bu yolla göstermeyi tercih ederler.

4#

Nobel ödüllü efsanevi yazar Gabriel Garcia Marquez’in fotoğrafının yer aldığı paralar ölümünden iki yıl sonra 50 bin Kolombiya pezosuna basılarak piyasaya sürülür. İspanyol edebiyatının en büyük kalemlerinden biri olan Marquez: Yüzyıllık Yalnızlık, Kolera Günlerinde Aşk, Kırmızı Pazartesi, Albaya Mektup Yazan Kimse Yok, Labirentindeki General, Aşk ve Öbür Cinler ve Başkan Babamızın Sonbaharı gibi daha birçok unutulmaz esere imza atan üretken bir yazardır.

5#

“Sevelim, sevilelim” sözüyle Türk lirasının en büyük parası olan 200 liranın üzerinde Türk tasavvuf ve halk şiirinin en önemli temsilcisi Yunus Emre’nin portresi görülür. 13. yüzyılda yaşayan ve ürettiği eserlerle insana sevgi aşılamayı amaç edinen büyük ozanın birçok eseri olsa da en önemlileri arasında Risalet-ün Nushiyye ve Divan başta gelir. Büyük halk ozanı Yunus Emre’nin bulunduğu banknotlar 2009 yılında piyasaya sürülmüştür.

 2,903 okunma

Derya Ülkar