Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
21273
post-template-default,single,single-post,postid-21273,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HABABAM SINIFI’NA BİLGİ YARIŞMASI SORULARI

Bu kadar haylaz bu kadar tembel bir sınıf bilgi yarışmasına katılır da olay olmaz mı? Hepimizin bildiği gibi Hababam Sınıfı katıldıkları iki bilgi yarışmasında da telsizle kopya çekme sistemi kurmuş, birinde telsiz frekansı trafik polisi telsiziyle karışmış öbüründe de yangının eşiğinden dönülmüştü. Tabii biz seyircilerin de İnek Şaban’ın, Güdük Necmi’nin, Damat Ferit’in ve çatı katında onlara kopya verenlerin telaşı içinde sorulara odaklanması zor olmuştu. İşte şimdi o yarışmalarda sorulan sorular karşınızda, bakalım cevaplarını bir çırpıda bilecek misiniz?

1#
2#
3#
4#
5#
6#
7#
Cevaplar:
  1. Macar asıllı Osmanlı matbaacı, yazar ve çevirmendir. Osmanlı’da basımevi kurup Türkçe kitap yayımlayan ilk kişidir.
  2. 609 metredir.
  3. Karbon, hidrojen ve oksijenden oluşup özellikle üzüm suyunda bulunan şeker, üzüm şekeri yapısındaki basit şekerdir.
  4. Röntgen ışınlarıdır ve Wilhelm Conrad Röntgen tarafından bulunmuştur.
  5. 28 Eylül 1538 tarihinde Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması ile Andrea Doria komutasındaki Haçlı Donanması arasında olmuştur.
  6. Honoré de Balzac’tır.
  7. 1789 yılında olmuştur.

 12,005 okunma

Derya Ülkar