Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17951
post-template-default,single,single-post,postid-17951,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HALİT AKÇATEPE’NİN FİLMLERCE HAYATI

Hani bir filmde yüzünü gördüğünüz an kendinizi iyi hissettiğiniz oyuncular vardır. Hatta film hakkında hiçbir şey bilmeseniz de o yüzü görür görmez referans kabul eder ve izlemeye koyulursunuz. Herhangi bir filmde Halit Akçatepe’yi görmek çoğumuza bunları hissettirmiştir öyle değil mi? Aşağıdaki 7 madde hem o filmleri hem de usta oyuncu Halit Akçatepe’yi tekrar hatırlamak için…

5 Yaşında Sinema Perdesinde

Yaşını hiç belli etmeyen insanlardan biriydi Halit Akçatepe… Farklı yaşlarda onlarca filmde rol aldı ama biz izleyiciler için 60’ını geçene kadar neredeyse hep aynı yaş, aynı boy ve aynı kilodaydı. Tabii ilk sinema filmini saymazsak… Çoğumuzun hiç görmediği o filmin yapım yılı 1943’tü ve Halit henüz 5 yaşındaydı.

Sahne Tozundan Sonra Gelen Ün

Küçük yaşlarında küçük roller aldığı yapımlar, lise yıllarında tanıştığı tiyatro sahnesi derken 1970’lerin başında buluştuğu filmler kendisine şöhreti getirdi. Tarık Akan ve Filiz Akın’ın başrolleri aldığı Tatlı Dillim’de dilsiz delikanlı çoban, Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit’li Sev Kardeşim’de hala oğlu Ali gibi rolleri canlandırarak seyircinin ilgisini çekti.

Sinema Onu Hep İyi Bilirdi

Ona yakıştırılan rollerin tümü iyi insan karakterleriydi. Yalancı Yarim’de, Mavi Boncuk’ta, Salak Milyoner’de, Oh Olsun’da, Köyden İndim Şehire ve tabii ki Canım Kardeşim’de… Süt Kardeşler ya da Ah Nerede filmlerinde canlandırdığı haylaz, muzip ya da açıkgöz tiplemeler bile özünde ve sonunda illaki hep iyinin yanında olan karakterlerdi.

Namıdiğer Güdük Necmi

Halit Akçatepe’nin seyircinin gönlündeki yerini pekiştiren asıl film ise elbette Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli romanından uyarlanan ve Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı Hababam Sınıfı oldu. Bu film serisi ile oyuncunun ikinci bir adı daha olmuştu, Güdük Necmi. 6 Edebiyat A sınıfının bu haylaz öğrencisi derslerinde başarısız ama İnek Şaban ile hocalarına çok ince espriler üretecek kadar da zekiydi.

Babası ile Aynı Filmde

Halit Akçatepe’nin annesi Leman Hanım ve babası Sıtkı Bey de oyuncuydu. 5 yaşında bir sinema filminde rol almasının da bu camianın içine doğmasıyla doğrudan ilgisi vardı. Aslında Sıtkı Akçatepe’yi hepiniz iyi tanıyorsunuz… Çünkü o, ne zaman sınav yapmak istese kendini Hababam Sınıfı’nın omuzlarında bulan fizik hocası Paşa Nuri’den başkası değildi.

Kalabalık Aile Filmlerinden Aile Dizilerine

Kalabalık aile filmlerinin vazgeçilmez oyuncularından olan Halit Akçatepe onlarca filmde rol aldıktan sonra 90’lı yıllara doğru televizyon ekranına geçiş yapmış ve 2000’lerde de devam eden bu dizilerde artık baba hatta büyükbaba rollerini canlandırmaya başlamıştı. Bizimkiler, Kaygısızlar, Geniş Aile, İki Aile, En Son Babalar Duyar dizilerinden bazıları…

Sinema ve Televizyonla Geçen Bir Ömür
hasret filmi

Halit Akçatepe’nin bilinmeyen yönlerinden biri Şaban Pabucu Yarım, Gurbetçi Şaban gibi filmlerin senaryo yazarlığını ve 1974 yapımlı Hasret filminin yardımcı yönetmenliğini yapmış olmasıdır. Rol aldığı son yapım ise 2013 tarihli Babam Sınıfta Kaldı dizisi oldu. 1938 yılında dünyaya gelen sanatçı hayatının son dönemlerine kadar üreterek 2017 yılında hayata veda etti.

 6,359 okunma

akin aksoy