Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
21214
post-template-default,single,single-post,postid-21214,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HAYATIMIZI RENKLENDİREN ÇAYLAR: YEŞİL ÇAY VE MAÇA ÇAYI

Hayatımızda önce siyah çay vardı… Sonra yeşil çay girdi, kısa sürede onun da önemini anladık ve alışkanlıklarımız arasına kattık. Şimdi de bir maça furyasıdır geldi, hatta geçiyor bile… Kısa kısa bilgilerle bu çayları anlattığımız konumuza geçmeden önce ikisinin de, gün içinde gereğinden fazla tüketilirse kalp çarpıntısından, böbrek hasarlarına farklı sorunlar doğurabileceğini peşinen söyleyelim.

Yeşil çayın siyah çaydan farkı nedir?

İkisi de çaygiller familyasındaki camellia sinensis yapraklarından elde edilir. Yeşil çayın en önemli farkı siyah çay toplandıktan sonra fermente edilirken kendisinin fermente edilmemesidir. Yeşil çay toplanır toplanmaz kavrulup kurutulur ve böylece yeşilliğini de kaybetmez.

Yeşil çayın içeriğinde neler bulunur?

Yeşil çayın içeriğinde antioksidan etkisinden dolayı sağlığa çok faydalı olan polifenoller bulunur. Hücre onarma özelliği ile bilinen ve önemli bir polifenol olan kateşin onlardan biridir. Kafein de içeren yeşil çay çok az miktarda mineral de içerir.

Yeşil çay nasıl demlenmelidir?

Bu tamamen tercihinize kalmış bir konu ama bitki çaylarının çoğunda söylendiği gibi yeşil çayın da porselen demlikte daha iyi tat verdiği söylenir. Demlerken içine limon veya tarçın kabuğu atıp atmamak da damak zevkinize kalmış. Yine de yeşil çay, siyah çay kadar olmasa da hafifçe demini alması için kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatılırsa lezzet olarak daha fazla yoğunlaşabilir.

Yeşil çayın neden farklı çeşitleri bulunmaktadır?

Yeşil çayın dünyadaki ana üreticileri Çin ve Japonya’dır. Özellikle Çin, yeşil çayın üretim aşamasında farklı yöntemler uygulamakta, işleme metotları ile şekli, aroması, kokusu farklı olan yeşil çaylar elde etmektedir. Gunpowder, chun mee gibi yeşil çaylar onlardan bazılarıdır.

Maça çayı nedir?

Ülkemizde son dönemlerde adını sık duyduğumuz maça da bir yeşil çay çeşididir. Özel yöntemlerle yetiştirilen yeşil çayların toplandıktan sonra tütsülenmesi, kurutulması, sap gibi fazlalıklarından ayrılması ve birkaç kez öğütülmesiyle elde edilir. Çin’de de Japonya’da da yeşil çaya maça yöntemi uygulanır, fakat özellikle Japonlar klasik çay seremonilerinde maça çeşidini kullanırlar.

Maça çayını neden özellikle diyet yapanlar tercih ediyor?

Yeşil çayın ödem söktüğü, sindirim sistemini çalıştırdığı herkes tarafından bilinen bir bilgi.  Elbette maça da bu özelliklere sahip. Fakat klasik yeşil çaya göre antioksidan oranının daha yüksek olduğu, karaciğer hasarına karşı onarıcı bileşenler içerdiği de ifade edilmekte. Tüm bunlar diyet yapan değilse de sağlıklı beslenen insanların aradığı özellikler olduğu için maça çayı sık sık gündeme gelmekte. Bu arada maça tozunun yeşil çaydan daha fazla kafein içerdiğini de ekleyelim.

Maça tozu çay dışında nasıl tüketilebilir?

Sağlık açısından önemli değerler ihtiva eden maça tozunu mutfakta farklı lezzetlerde kullanmak da mümkün. Şekerle uyum sağladığı gözlemlendiği için ister kek, ister kurabiye hatta dondurma yapımında bile kullanabilirsiniz. Japonlar maçayı tuzla karıştırarak bazı yemeklerinde bile kullanmaktadırlar.

 3,818 okunma

Derya Ülkar