Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8427
post-template-default,single,single-post,postid-8427,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
daniel craig, tom hanks, felicity jones

Anadolu Topraklarında Geçen Dünya Sinemasından 7 Film

Doğasıyla, kültürel dokusuyla eşsiz bir atmosfere sahip Anadolu’nun her köşesinde bir zenginlik yatar. Sinema sanatının ustaları da bu zenginliğe kayıtsız kalamamış ve Anadolu şehirlerini filmlerine mekân olarak kullanmışlardır. İşte topraklarımızda geçen dünya sinemasından 7 film…

İnferno
cehennem, tom hanks, felicity jones

2016 tarihli “İnferno”da Tom Hanks ve Felicity Jones gibi ünlü isimler İstanbul Ayasofya sokaklarında dünyayı bir veba salgınından kurtarmak için çeşitli maceralara atılırlar.

Hayalet Sürücü
ghost rider, nicolas cage, eva mendes

Eva Mendes ve Nicolas Cage’in başrollerini paylaştığı “Hayalet Sürücü” filmi ülkemizin Peribacaları ile ünlü Kapadokya bölgesinde geçer. Nicholas Cage’in canlandırdığı John Blaze karakteri Şeytan’ın oğluna karşı zorlu bir mücadele verir.

Skyfall
james bond, daniel craig

Efsanevi Bond serisinin 2012 tarihli filminde Daniel Craig’in canlandırdığı James Bond; Londra, Çin ve Türkiye’de geçiyor. Tüm dünyada büyük ilgi gören filmin Türkiye sahneleri ise doğasıyla hayran bırakan Fethiye’de çekilmiş.

Topkapı
melina mercouri, peter ustinov

İstanbul’un ihtişamlı müzesi Topkapı Sarayı’nı soymaya yeltenen hırsızların macerasını anlatan 1964 tarihli “Topkapı” filminde başrolleri Melina Mercouri ve Peter Ustinov paylaşıyor. Ustinov filmdeki başarılı oyunculuğuyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü de kazanmıştı.

Son Umut
cem yılmaz, yılmaz erdoğan

Oğullarını Çanakkale Savaşı’na gönderen ve onların izini bulmak için Türkiye’ye gelen bir babanın hüzünlü hikâyesini anlatan “Son Umut”ta başrolü ünlü aktör Russell Crowe oynuyor. Film 2014 yılında yayınlandığında büyük ilgi görmüştü.

Osmanlı Subayı
michiel huismann, hera hilman, the ottoman lieutenant

1. Dünya Savaşı zamanında geçen filmde, bir Osmanlı subayı ile idealist Amerikalı bir hemşirenin büyük aşkı işleniyor. İstanbul sokaklarında geçen “Osmanlı Subayı”nda başrolleri Michiel Huismann ve Hera Hilman paylaşıyor.

İbrahim Bey ve Kuran’ın Çiçekleri
monsieur ibrahim et les fleurs du coran

Filmde, Paris’te bir dükkân işleten İbrahim Bey ile onlu yaşlarının ortasındaki Musevi bir çocuğun dostluğu anlatılıyor. İbrahim Bey, çocuğu da yanına alıp Nevşehir’e dek uzanan bir yolculuğa çıkıyor. Ömer Şerif, İbrahim Bey rolüyle birçok ödüle layık görülmüştü.

 1,929 okunma

Özlem Yılmaz