Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17129
post-template-default,single,single-post,postid-17129,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Duayen Oyuncu Münir Özkul’un Girdiği Karakterler

“Duayen oyuncu” söylemi şüphesiz ki Münir Özkul gibi yıldızları tanıyıp gördükten sonra üretilmişti. O, oyunculuğa meddahlıktan başlamış, büyük tiyatro eserlerinin tozunu sahnede attırmış, beyaz perdeye ise sadece yıldızını parlatmak kalmıştı. 2018 yılında kaybettiğimiz 1925 doğumlu sanatçının sinemada canlandırdığı unutulmaz karakterler listemizde.

1#
yeşilçam

Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı Hababam Sınıfı, A’dan Z’ye her yönüyle unutulmazlar arasına giren filmlerden. Peki, bir an için Mahmut Hoca karakterini Münir Özkul’un canlandırmadığını düşünün… Düşünmek bile istemediniz öyle değil mi?

2#
tarık akan, şener şen, ayşen gruda

İki ailenin birleşerek birbirine kenetlenmiş tek bir aile kurduğu film Bizim Aile. Biliyorsunuz aslında siz, biz, hepimiz o ailenin fertleriydik. Ve Münir Özkul’un canlandırdığı anlayışlı, fedakâr haliyle Yaşar Usta ne güzel bir babaydı…

3#
metin akpınar, yeşilçam

Şeker Kamil, Yakışıklı, Mıstık, Kaymakam Cafer, Süleyman… Her biri pırıl pırıl yüreğe sahip insanlardı ve o gazino sahibi güzel insanların gururuyla oynamayacaktı. Mavi Boncuk filminde her birine kol kanat geren kişi ise Münir Özkul’un canlandırdığı Yaşar Baba’ydı.

4#
yeşilçam

Türk Sineması’nın en iyi komedi filmlerinden Gırgıriye serisi bir dönem her birimizin hayatına mutlaka neşe katmıştır. Sanatçımız bu filmde, sudan sebeplerle kavga edip kapı gıcırtısında oynayan bir mahallenin neşeli sakinlerinden namı diğer Sabayat’ın kocası Emin’di.

5#
adile naşit, yeşilçam

Türk Sineması’nda sıklıkla baba karakterini canlandırmıştır Münir Özkul. Bunlardan biri de Hülya Koçyiğit ve Tarık Akan’ın başrolleri paylaştığı Sev Kardeşim’di. Filmdeki Mesut Baba, kızı Alev’le Ferit’in aşkına destek olan, elinden gelen fedakarlığı yapan çok sevecen, çok sevilesi bir babaydı.

6#

Oh Olsun, Füsun Önal’ın seslendirdiği şarkısıyla hafızalara yerleşmiş romantik komedilerden biri. Filmde fabrikatör Fehmi Haznedar’ın üç oğlundan Ferit aynı fabrikada ustabaşı olan onurlu ve sevgi dolu Burhan Usta’nın kızına âşık olur ve tahmin ettiğiniz gibi Burhan Usta Münir Özkul’dur.

7#
adile naşit, şener şen, yeşilçam

Turşu, en iyi sirkeyle mi olur limonla mı? Boşandığı karısıyla bu önemli konunun kavgasını veren ne var ki çocuklarının baskısıyla bir araya gelmeyi kabul eden, hafiften huysuz ama bir o kadar da fedakâr Kazım Bey Neşeli Günler filminde Münir Özkul’un canlandırdığı unutulmaz karakterlerden biriydi.

 2,145 okunma

akin aksoy