Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20177
post-template-default,single,single-post,postid-20177,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

GEÇMİŞE GERÇEKTEN GİTMENİN YOLU BU DEKORASYONDAN GEÇİYOR

Geçmişi seven, geçmişten hikâyeleri günümüze taşımak, geçmişte yaşamak veya geçmişi yaşatmak isteyen insanların tercihleri arasında bir dekorasyon modası da bulunuyor: Vintage dekorasyon. Adında geçen “vintage” sözcüğünü anlayabilmek için kelimenin birebir karşılığından çok terimsel anlamı üstünde durmak gerekiyor. Sizi bekletmeden konu hakkında derlediğimiz bilgilere geçelim.

1#

Vintage dekorasyonun en önemli özelliği bir dönemi yansıtmasıdır. Vintage eşyanın mümkünse kullanıldığı yere dair izler taşıması, dolayısıyla gerçekten eski olması gerekir. Aksi halde eşya vintage değil retro olacaktır ki retro dekorasyonda ürün gerçekte eski olmaz sadece eski gibi görünür.

2#

Vintage dekorasyon ifadesi, geçmişi 1920-1950 yılları arasına uzanan eşyalar için kullanılır fakat kesin bir tarih sınırlaması da yoktur. Yine de yaşanılan dönemden en az 30 sene önceye götürmesi gerekir. Ayrıca dönemine ait tek ve özel bir parça olması da vintage’ta beklenen bir özelliktir.

3#

Vintage dekorasyonda bir ev tamamen bu tür eşyalarla döşenebileceği gibi modern eşyaların yanında sadece bazı vintage aksesuarlar da kullanılabilir. Kullanılan eski eşyaların yoğunluğuna göre vintage tarzı istenilen dengede tutulabilir.

4#

Dekorasyonda vintage tarzını bir kelimeyle ifade etmek gerekse o kelimenin “huzur” olacağı söyleniyor. Bunun da yarattığı nostalji havasından kaynaklandığı sıkça belirtilmekte. Anılarla özdeş tutulduğu için ortama sıcaklık ve samimiyet katması da vintage eşyaların özelliklerinden.

5#

Bu dekorasyon tarzında renkler genellikle sakin ama parlak, soluk ama romantiktir. En çok griler ve pastel renkler, uçuk mavi ve pembeler, beyaz ve toprak tonları, koyu yeşil ve hardal rengi hâkimdir. İddiasız görünen renkleri, kullanıldığı dönemin karakterini taşıdığı için ortamda hemen göze çarpar.

6#

Renklerin doğallığı nedeniyle vintage dekorasyonun genelinde yakalanan bir özellik de insanı doğaya yakın hissetmesidir. Fakat bunun en büyük sağlayıcısı tabii ki büyük ya da küçük ahşap eşyalardır. Ahşap vintage dekorasyon en çok salon ve mutfak için tercih ediliyor.

7#
vintage bisiklet

Vintage dekorasyonda perdeler, duvar boyası ve yere serilen halılar da genel tarzı vurgulamak için oldukça önemlidir. Ayrıca desenler de bu tarz için belirleyici unsurlardır. Örneğin zigzag desenler özellikle ince vintage halılarda görülürken, büyük desenler ve birbirine paralel kalın çizgiler vintage eşyaların birçoğunda karşınıza çıkabilir.

 900 okunma

akin aksoy