Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7784
post-template-default,single,single-post,postid-7784,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Bir Dönem Evlerimizin Konuğu Olan Ve Hafızalardan Silinmeyen 9 Nesne

Bazı eşyalar vardır ki ne zaman görsek aklımıza eski günler gelir, içimizi tatlı ve nostaljik bir his kaplar. Aslında bu nesneler estetik güzellikleri ya da kullanışlı olmalarıyla değil, bize eski günleri hatırlatmaları ve başka bir dönemi sembolize etmeleriyle zihnimizde unutulmaz bir yer edinmişlerdir. İşte bu listemizde bir dönem evlerimizin konuğu olan ve hâlâ hafızalarımızdan silinmemiş 9 eşyayı bir araya getirdik.

Tavuk Ailesi Çalar Saat

Okula, işe gitmek için sabahın erken saatlerinde uyandığımızda ilk gördüğümüz o sevimli saatin üzerindeki tavuk ailesi olurdu.

Transistörlü Radyo

Televizyon öncesi dönemde en büyük eğlencelerden biri olan radyo tiyatrolarını, büyüklerimizin ciddiyetle dinlediği ajansları hatırlatan bu güzel antika radyolar, günümüzde daha çok dekoratif amaçla kullanılıyor.

Kumbara

Çocukluğumuzda para biriktirmeyi ilk öğrendiğimizde elimize geçen her kuruşu heyecanla içine attığımız kumbaralarımız pek kıymetliydi. Geceleri uyumadan önce kumbaramızı açtırdığımızda içindeki para ile neler yapacağımızın hayalini kurardık.

Altın Rehber

Cep telefonlarının, bilgisayarların henüz hayatımıza girmediği günlerde sevdiklerimize ulaşmanın tek yolu evimizdeki çevirmeli telefonlardı. Telefonun yanında duran Altın Rehber ise şehrimizdeki tüm numaralara açılan kapıydı.

Televizyon Üstü Anteni
eski televizyon

İster bir Türk filmi izleyecek olalım ister olimpiyatları, televizyonun üstündeki anteni çevirip bükerek çeşit çeşit şekle girer, ekrandaki görüntüyü düzeltmeye çalışırdık.

Kızmabirader, Solo Test, Tetris, Super Mario, Game Boy
nostalji, ilk atari

Bir dönemin en büyük eğlencesi olan Kızmabirader oyunuyla, zekâ seviyemizi belirlemek için başında saatler harcadığımız Solo Test, Tetris, Super Mario ve aklımızı başımızdan alan Game Boy çocukluğumuzun unutulmazları arasındaydı.

Emaye Tencere ve Melamin Tabak İkilisi

Eski günlerdeki mutfakları düşündüğümüzde ise ilk aklımıza gelenler içinde en lezzetli yemeklerin piştiği emaye tencereler ve ailecek oturduğumuz sofraların değişmezi melamin tabaklar olur.

El Gırgırı

Titiz annelerimizin elinden düşürmediği gırgır, evdeki mükemmel temizliğin, üzerinde bir toz tanesi bile olmayan sehpaların, büfelerin garantisiydi.

Davul Fırın

Herkes bilir ki en lezzetli börekler davul fırında pişer. Belki artık evlerimizde davul fırın kullanılmıyor ama vakti zamanında o fırınlardan çıkan lezzetleri de unutmamız mümkün görünmüyor.

 6,524 okunma

akin aksoy