Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24482
post-template-default,single,single-post,postid-24482,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

EN POPÜLER 5 SU SPORU

Su sporları hem ülkemizde hem dünyada günden güne popülaritesi artan spor türlerinden biridir. Pek çok spora kıyasla çok daha efor gerektiren bir antrenman şekli olsa da her mevsim ayrı bir zevk verir. Kürek, rafting, su kayağı, yelken, sörf vb. gibi pek çok çeşidi olan su sporları aynı zamanda form tutmanın da ideal yollarından. Bu yazımızda popüler su sporlardan birkaçını sizler için listeledik.

1#

Antrenmanlarında çoğunlukla günün erken saatlerinin tercih edildiği kürek, en çok efor sarf edilen su sporlarından biridir. Kürek kullanarak su üzerinde yarış teknesinin ileri doğru hareket ettirilmesiyle yapılan spor, yüksek koordinasyon gücü gerektir. Kişinin güç / ağırlık oranının yüksek olması, sporun daha elverişli şartlarda yapılmasına olanak sağlar. Göl, nehir ya da denizde yapılan kürek sporunda özel tekne ve kürekler kullanılır; bu tekneler 1, 2, 4 ya da 8 kişilik olabilir. Kürek için dayanıklılık ve güç sporudur demek mümkündür.

2#

En eğlenceli su sporlarından biri yelken ya da yelkenciliktir. Yelkenli tekneyle yapılan bu spor türünde başrol rüzgârındır; rüzgârın etkisiyle yelkene yön verilir ve zorlu doğa koşullarında mücadele edilir. Yelkenli için kısaca “denizde yolculuk yapma sporu” demek mümkündür; kişisel zevk amacının dışında grup halinde de yapılabilir. Bu arada yelkenli teknenin ilk olarak Mısırlılar tarafından icat edildiğini ve hatta ilk yelkenin papirüsten yapıldığını biliyor muydunuz? Türkiye’de yelken denince Alaçatı, Gökova, Bodrum gibi yerler başı çeker. Dünyada ise Yunan Adaları başta olmak üzere Hırvatistan, İtalya, İspanya gibi yerler popüler yelkenli rotalarındandır.

3#

Su üzerine yapılan adrenalin dolu sporlardan biri sörftür. Dalga sörfü olarak da bilinen bu spor ilk olarak Pasifik adalarında yapıldı ve ardından tüm dünyaya yayıldı. Ünlü yüzücü Duke Paoa Kahanamoku’nun Waikiki’de ilk sörf kulübünü kurduğu ve böylece sörfün 1920 yılında resmi bir spor dalına dönüştüğü bilinir. Açık denizlerde kıyıya vuran büyük dalgaların üzerinde özel bir tahtayla yapılan sörf, dünyanın pek çok yerinde popülerdir. Günümüzde sörf için en ideal noktalar hala Pasifik kıyılarıdır ancak okyanusa kıyısı olan Brezilya, Kosta Rika, Güney Afrika gibi ülkelere de yaygın olarak yapılır; ülkemizde ise Alaçatı, Gökçeada, Akyaka gibi yerler popüler sörf noktalarındandır.

4#

Konu su sporları olunca su kayağından bahsetmeden geçmek olmaz. Su üzerinde yapılan, ilk su sporu olarak bilinen su kayağı ilk kez 1922 yılında, Ralph Samuelson tarafından Pepin Gölü’nde yapıldı. Yıllar içinde su kayağı geliştikçe materyalleri de değişime uğradı. Önceden ağaçtan yapılan standart su kayakları günümüzde cam elyafı kullanılarak yapılıyor.  Su kayağı dalgasız deniz, nehir, göl gibi çevre koşullarının elverişli olduğu birçok ülkede popüler. Özellikle Yunanistan’ın yeşil adalarından biri olan Poros Adası su kayağı için ideal olabilir. Ülkemizde ise bu konuda başı Antalya çeker.

5#

Su üzerinde yapılan, heyecanın doruklara çıktığı sporlardan biri rafting’tir. Yüksek debili nehirlerde suyun akış yönüne doğru yapılan bu spor, 4 ila 6 kişilik takımlar eşliğinde gerçekleşir. Raft adı verilen botlarla yapılan rafting’de amaç, raftı devirmeden kürekle yönlendirerek kayalıkların ya da engellerin arasından geçmektir. Dünyanın, debisi en yüksek nehirlerinden biri olan Artvin’deki Çoruh Nehri, Türkiye’de rafting denince ilk akla gelenlerdendir. Yanı sıra Dalaman Çayı, Munzur Çayı, Fırtına Deresi, Köprüçay da ideal rafting rotalarındandır. Dünyada ise başı Colorado Nehri çeker.

 3,554 okunma

Derya Ülkar