Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11837
post-template-default,single,single-post,postid-11837,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Romanlarla Çizilen Türkiye Haritası

Bir romanda hikâyenin geçtiği mekânlar, yerler ya da şehirler en az o romanda yaşayan karakterler, gelişen olaylar kadar önemlidir. Eğer gerçekçi bir romansa okuduğumuz –yazarın anlatım gücüyle doğru orantılı olarak- daha önce gitmediğimiz o yerlere gitmiş gibi hisseder, çevrede olup bitenleri orada yaşamış kadar biliriz. Bakın edebiyat tarihimizde hangi roman hangi şehirde geçiyor, şimdilik 8 tanesini listeliyoruz.

1#

Nabizâde Nâzım’ın yazdığı, 1890’da yayımlanan ve ilk Türkçe köy romanı olarak kabul edilen Karabibik Antalya’da geçer.

2#

Yaşlandığı için sahibi tarafından doğaya bırakılan bir atın hikâyesi anlatılır Yılkı Atı’nda… Yazarı Abbas Sayar olan ve 1970 yılında yayımlanan kitap Yozgat’ta geçmektedir.

3#

İstanbul’da geçen bir aşk hikâyesinin anlatıldığı Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın en sevilen romanlarından biridir.

4#
aganta burina burinata

Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Halikarnas Balıkçısı mahlasıyla 1946’da yazdığı roman Aganta Burina Burinata tahmin edeceğiniz gibi Muğla’da geçmektedir.

5#

Karadeniz’in Kıyıcığında isimli roman, Düzce iline bağlı Akçakoca’yı ve insanını anlatır. Aynı zamanda yazarı Rıfat Ilgaz’ın öğretmenlik yaptığı yerdir burası…

6#

Anadolu’nun büyük yazarı Yaşar Kemal’in kaleme aldığı Ağrı Dağı Efsanesi Iğdır ilinde geçmektedir ve 1970 yılında yayımlanmıştır.

7#

2016 yılında yayımlanan Bir Türk Ailesinin Öyküsü romanı, adından da anlaşılacağı gibi bir Türk ailesinde yaşanan olayları anlatır. İrfan Orga’nın yazdığı kitapta konu İstanbul, İzmir ve Eskişehir gibi farklı şehirlerde geçer.

8#

Yaşar Kemal’in en güzel eserlerinden Binboğalar Efsanesi 1971 yılında yayımlanmıştır ve hikâyesi Çukurova’da yani Adana’da geçmektedir.

 722 okunma

Özlem Yılmaz