Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26902
post-template-default,single,single-post,postid-26902,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYADAN SEVİNDİREN EKOLOJİK HABERLER

Dünyamız sekiz milyara yaklaşan nüfusu ve gelişen teknoloji ile oldukça ileri bir medeniyet seviyesine ulaştı. Fosil yakıtların kullanımı ve artan karbon salınımını engellemek için dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve sektör temsilcileri çalışmalar yaparken, her geçen gün sevindirici haberler de peşi sıra geliyor. En dikkat çekici ekolojik gelişmeleri yazımızda listeledik.

1#

Belçika hükümeti daha az karbon salınımı için önemli bir karara imza attı ve işe bisikletle gidilmesini yaygınlaştırmak için ödenek hazırladı. 1 Mayıs 2023’ten itibaren işe pedal çevirerek giden tüm vatandaşlar kilometre başına 0,27 Euro ödeme alacak.

2#

Çin hükümeti Tayvan Boğazı üzerine yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda ve yıllık 54 cigavat (GW) elektrik üretme gücü olan “dünyanın en büyük rüzgâr türbini” santralini inşa etmek için çalışmalara başladı. Bu temiz enerji kaynağı, tek başına Norveç’in enerji ihtiyacının fazlasını üretecek kapasiteye sahip olacak.

3#

Maxeon Solar Technologies firması tarafından üretilen güneş panelleri bir kurşun kalemden daha ince ve çatılarda kullanılan diğer güneş panellerinden yarı yarıya daha hafif. Bu teknoloji sayesinde aşırı ağırlık sebebiyle çatılarına güneş panelleri kurulamayan ticari işletmeler ve evler güneş enerjisinden yararlanarak sürdürülebilir enerjiden faydalanabilecek.

4#

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Tokyo Demiryolları’na ait trenler 2022’den itibaren tamamen yenilenebilir enerji ile çalışır hâle geldi. Böylece Tokyo’nun yedi tren hattı ve bir tramvay hizmeti karbondioksit salınımını sıfırlamış oldu.

5#

Bahamalar’da kurulan Coral Vita adlı şirket, iklim krizini önlemek amacıyla türünün ilk örneği olan çiftlikte deniz canlıları için bir sera diyebileceğimiz suni bir havuzda, 50 kat hızla büyüyen bir sistem geliştirdi. Şirket bu sayede senede 1 milyar mercan resifi yetiştirmeyi hedefliyor.

6#

Beton; kömür, petrol ve doğalgazdan sonra dünyaya en çok karbondioksit salan madde. İngiltere’deki bir şirket ise karbondioksit gazını emen bir beton türü geliştirdi. Concrete4Change adlı şirketin yeni geliştirdiği bu beton, atmosferdeki karbondioksiti emiyor ve sera gazı salınımını büyük ölçüde azaltıyor. Eski betonlara eşdeğer güçte beton üretmek için de daha az kaynak kullanılıyor.

7#

Bir güzel haber de Avrupa’nın en büyük güneş enerji santrallerinin bulunduğu Konya’dan. Konya’da kurulan güneş enerji santralinde tam kapasite elektrik üretimine başlandı. 2 bin 800 futbol sahası büyüklüğündeki santrallerden yıllık 2 milyondan fazla nüfusun elektrik ihtiyacı karşılanacak. Bu sayede de yılda 1.5 milyon tondan fazla karbondioksit salınımı da engellenmiş olacak.

 671 okunma

Derya Ülkar