Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14384
post-template-default,single,single-post,postid-14384,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Film Festivali ve Yapıldıkları Şehirler

Sadece bir bölgenin ya da ülkenin değil artık dünyanın geleneği haline gelmiş film festivalleri sinemanın, sanatın ve sanatçının yüceltildiği özel günlere karşılık gelir. Festival döneminde ilgili şehrin salonlarına akın eden sinemaseverler hatıralarına unutulmaz saatler ekleyerek evlerine dönerler. Dünyanın dört bir yanında gerçekleşen onlarca film festivalinden 8 tanesini ve düzenlendikleri şehirleri aşağıda görebilirsiniz.

1#

Büyük ödülü Altın Palmiye olan ve her yıl mayıs ayında gerçekleşen Cannes Film Festivali ilk kez 1946 tarihinde düzenlendi. Festivale adını veren Cannes ise Fransız Rivierası’nda yer alan turistik şehirlerden biri. Cannes, sinema sanatı açısından olduğu gibi magazin açısından da oldukça dikkat çekici… Biliyor musunuz; ünlülerin üzerinde yürüdüğü, festivalin alametifarikası olan kırmızı halı festival süresince her gün üç kez yenisiyle değiştiriliyor!

2#

1932 yılından beri düzenlenen dünyanın en eski film festivaline İtalya’nın Venedik şehri ev sahipliği yapıyor. Ağustos sonu eylül başı yapılan Venedik Film Festivali’nin ana ödülüyse en iyi filme verilen Altın Aslan. Aynı zamanda festival, 1895 yılından beri düzenlenen Venedik Bienali’nin bir bölümü…

3#

Adana Film Festivali ülkemizin uluslararası boyutta düzenlenen en ünlü film festivallerindendir. Akdeniz’in bereketli toprağı Adana’da 1969 yılından bu yana yapılan festivalin diğer adı, Çukurova’nın ürünü pamuğu sembolize eden Altın Koza’dır. Verilen büyük ödülün de Altın Koza olduğu festivalde bu ödülü alan ilk sinemacı ise Metin Erksan olmuştur.

4#

Berlin Film Festivali 1951 yılından bu yana düzenlenmektedir. Almanya’nın başkenti Berlin’de her yıl şubat ayında yapılan festivalde büyük ödül, şehrin de simgesi olan Altın ve Gümüş Ayı’dır. Festival Berlinale adıyla da bilinir ve dünyanın halka açık en büyük film festivalidir; örneğin 2014 yılında tam 325 bin kişi festival filmlerini izlemiştir.

5#

Kanada’nın en büyük şehri Toronto’da düzenlenen film festivalinin başlangıç tarihi 1976 yılına kadar gidiyor fakat 1994 yılına dek ismi “Festivallerin Festivali” olmuş. Toronto Film Festivali yarışma içermeyen bir etkinlik, programını diğer festivallerde ödül alan filmler oluşturuyor. En büyük ödülü de izleyicilerin oylarıyla belirlenen Halkın Seçimi Ödülü.

6#

Ülkemizin en gelişmiş turistik kentlerinden Antalya’da düzenlenen film festivalinin 2015 yılından önceki adı Antalya Altın Portakal Film Festivali’ydi. İlk kez 1964’te düzenlenen festival “Türkiye’nin Oscar”ı olarak da anılır ve verilen büyük ödül Altın Portakal’dır.

7#

İspanya’da Bask Bölgesi’ndeki San Sebastián kentinde yapılan film festivali ilk kez 1953 yılında gerçekleşmiştir. Alfred Hitchcock’un Vertigo’su gibi birçok büyük filmin ilk gösterimine ev sahipliği yapmış, gösterimlere Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn gibi starlar katılmıştır. Her yıl eylül ayında düzenlenen San Sebastián Film Festivali’nin büyük ödülleri Altın ve Gümüş İstiridye’dir.

8#

Film festivaline adını veren Şangay, Çin’in en büyük kentidir. İlk kez 1993 yılında düzenlenen ve Doğu Asya’nın en büyük film festivallerinden olan Şangay Film Festivali’nde verilen ana ödül Altın Kadeh Ödülü ve ayrıca aksiyon filmlerinin efsanevi ismi Jackie Chan adına verilen bir ödül de bulunuyor.

 339 okunma

akin aksoy