Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20218
post-template-default,single,single-post,postid-20218,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TEKNOLOJİNİN TRENDLERİNİ HAYATINIZA KATIN

Tüm dünyada markalar, hem teknolojinin gelişen yönlerini kullanmak hem de yaratıcılıklarını ortaya koymak için birbirinden ilginç ürünler çıkarıyor ve böylece hayatımıza her geçen gün yeni bir teknolojik araç katılıyor. Bu araçlardan kimi gerçekten bir ihtiyaca karşılık geliyor kimiyse konfor artırmaya yarıyor… Siz de aşağıdakilere kısa bir göz atarak hangisini kullanışlı bulduğunuza karar verebilirsiniz.

Kitap için vaktim yok bahanesi tarihe karışıyor

Basılmış kitap bir anlatıcı tarafından yüksek sesle okunuyor ve dijital ortamda kayıt altına alınıyor. Sonra bu kayıt otobüste veya araba kullanırken, mutfakta yemek yaparken ya da gözleriniz kapalı koltuğa uzanmışken dinleyebildiğiniz sesli kitaba dönüşüyor. Sesli kitap, diğer ismiyle audiobook, okuma eylemi yerine dinlemeyi getiren akıllı telefon uygulamalarından biri. Üstelik uçak, metro gibi internetin olmadığı ortamlar için de istediğiniz kayıtları önceden telefona indirebiliyor, oluşturduğunuz sesli kitap kütüphanesinden dilediğiniz an çıkarıp dinleyebiliyorsunuz.

Bir saatten çok daha fazlası

Giyilebilir teknolojinin geleceğinde neler var bilinmez ama startının akıllı saatlerle verildiğini söyleyebiliriz. Kola takılan bu eşya için neden akıllı saat dendiğine gelince… Çünkü bu cihaz ile fotoğraf çekip ses kaydedebilir, müzik dinleyip yürüyüş sırasında adımlarınızı bile sayabilirsiniz. Ya da saatiniz aracılığıyla ahize kullanmadan telefon görüşmesi yapıp mesaj bildirimleri alabilirsiniz. Saatinizin ekranını bu bildirimleri görecek biçimde ayarlayabilir veya daha sonra kontrol etmek üzere kapalı tutabilirsiniz. Saat mi? Elbette, saatin kaç olduğunu da istediğiniz her an bu akıllı cihazdan öğrenebilirsiniz.

Süpürge yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Süpürge yapmak için oda oda dolaşmak da bir süre sonra tarihe karışacak gibi duruyor. Çünkü artık bunu sizin yerinize, hatta belki de çok daha titiz biçimde yapabilen otomatik robot süpürgeler var. Bu cihazlar, yatak ya da koltuk altı gibi alanlara rahatça girebiliyor, lazer tarama sistemleri sayesinde ortalığı dip bucak temizliyorlar. En büyük handikapları ise dağınık zeminlerde ilerlemekte zorlanmaları… Büyük evlerde yollarını kaybetme riskleri de var ama markalar bunun önüne geçmek için de haritalandırma sistemine yönelmiş durumdalar. Haritaya göre evde ilerleyen akıllı cihaz, eğer şarjı biterse şarj istasyonuna giderek kendi kendini şarj da edebiliyor.

Mutfaktaki yeni yardımcınız akıllı bir fırın olabilir

“Teknoloji hayatımızın her yerinde” ifadesinin bile klişe kaldığı zamanlardayız. Gelişmeler hızla yol alırken mutfakların bunun dışında kalması beklenemezdi. Bu alandaki teknoloji sayesinde artık neredeyse pişen yemeğin başında beklemeye bile gerek yok. Çünkü telefonunuzu uzaktan kumanda gibi kullanarak, dışarıdayken de istediğiniz an kapatabileceğiniz akıllı fırınlar bulunuyor. Hatta bu fırınlar yemeği içine koyduğunuz anda kamerası ve sahip olduğu yazılım ile ne olduğunu algılayarak pişme süresini kendisi de belirleyebiliyor.

Şefkatle uyandırmaya özen gösteren alarm cihazı

Akıllı alarmlar telefon uygulaması eşliğinde kullanabileceğiniz teknolojik ürünlerdir. Uygulama aracılığıyla istediğiniz saate alarmı kurduğunuzda sizi uyandırır. “Ne var ki bunda, sıradan bir çalar saat bile bu işi yapıyor.” demeyin. Akıllı alarm cihazı, siz irkilerek uyanmayın diye en düşük ses seviyesinden başlayarak alarm verip gözlerinizi panikle değil sakince açmanızı sağlıyor. Kapatmak için cihaza uzanabilirsiniz de ama buna hiç gerek yok, çünkü sensörleri sayesinde tek bir el hareketiyle kapanabiliyor.

Ara sıra boyut değiştirmek istiyorsanız bu gözlük tam size göre

İşte, filmdi gerçek oldu diyebileceğimiz bir teknoloji ürünü: VR gözlük, yani sanal gerçeklik gözlüğü. Aslında bu teknoloji tasarımıyla ilgili ilk adımların atıldığı yıllar 1960’lar… Fakat yaygınlaşarak kişisel hayatlarımıza girmesi nispeten yeni. Ekran görüntüsünü daha gerçekçi yaparak kişiyi izlediği ortama dahil etmek, kendini oradaymış gibi hissettirmek sanal gerçeklik gözlüklerinin hedefi. Günümüzde bunu büyük oranda başaran VR gözlük marka ve modelleri de bulunmakta. Bu gözlükler ile film izleyebiliyor, oyun oynayabiliyor, hatta 360 derece açılı kamerayla çekilen canlı maç yayınlarını tribündeymişçesine seyredebiliyorsunuz.

Evcil kedi ya da köpeğinizin kaybolmaması için takip cihazı

Dışarıdayken bir an bile ortadan kaybolması evcil hayvanı olanların en büyük kâbuslarından biridir.  Ne mutlu ki tasma yerine takılan GPS takip cihazları ile artık bu korkuların önüne geçmek de mümkün. Takip cihazlarının çok farklı modelleri ve özellikleri bulunuyor, en kolay kullanılabilenler arasında SIM kartla çalışan tasmalar bulunmakta. Bu tasmayı sevimli dostunuza takıyor, akıllı telefonunuza indirdiğiniz ilgili uygulama üzerinden GPS sinyalini takip ederek onu elinizle koymuş gibi olduğu yerde bulabiliyorsunuz.

 1,243 okunma

akin aksoy