Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
27049
post-template-default,single,single-post,postid-27049,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DODO KUŞUNUN VATANI, AFRİKA’NIN GÖZDE ADASI

Resmî adıyla Mauritius Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda Afrika ana karasının yaklaşık 2000 km açığında bir ada ülkesidir. Afrika’nın güneydoğusu, Madagaskar’ın da doğusunda yer alır. Subtropikal iklimin görüldüğü Mauritius, Hint Okyanusu’nun en güzel kıyılarına sahiptir. Ana adanın dışında Rodrigues Adası ve Agalega Adası gibi birçok farklı parçadan oluşmaktadır. Başkenti Port Louis olan ülke hakkındaki ilginç bilgileri yazımızda okuyabilirsiniz.

1#

Mauritius Adası, 16. yüzyılda gerçekleşen coğrafi keşifler ile Portekizli denizciler tarafından bulunmuştur. Bu tarihten önce 10. yüzyılda Arap denizcilerin adaya geldiği bilinse de herhangi bir yerleşim yerine rastlanmamıştır. Ancak Araplardan altı yüzyıl sonra adaya gelen Portekizliler, bölgede insan yerleşiminin başlamasını sağlamıştır.

2#

Birçok endemik türe ev sahipliği yapan Mauritius, insanlarca nesli tüketilmeden önce dodo kuşlarının bilinen tek yaşam alanıydı.

3#

Mauritius’ta resmî dil yoktur. Burada, Creole lehçesinin İngilizce ve kısmen Fransızca olan yerel versiyonu konuşuluyor.

4#

Mauritius, coğrafi olarak bulunduğu diğer Afrika ülkelerine nazaran kişi başına düşen millî gelir bakımından en zengin ülke konumundadır.

5#

Mauritius Adası, balayına çıkan çiftlerin ve su sporları tutkunlarının tercih ettiği yerlerden bir tanesi. Doğal ortamı bozulmamış plajlarda güneşlenmek isteyen romantik çiftler olduğu gibi tropik bir lagünün sıcak sularında yelken sporu yapmak isteyen maceraperestlerin de ilk adresi oluyor.

6#

Adanın en çok ziyaret edilen noktalardan biri de kızıldan pembeye, sarıdan yeşile hatta mora doğru uzanan bir renk yelpazesiyle gören herkesi büyüleyen ‘Chamarel’ ve renkli toprakları…

7#

Mauritius’un nefes kesen bir başka doğa harikası da Sualtı Şelalesi… Dünyada çok nadir olan bu illüzyon, Mauritius Adası’nda mevcut. Görenleri şaşkına düşüren manzaraya bakıldığında suyun derinliklerine akan bir şelale görünüyor ancak bu görüntü okyanus akıntıları, gelgitler ve deniz tabanının özellikleri gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir optik yanılsamadan ibaret.

 1,640 okunma

Derya Ülkar