Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9501
post-template-default,single,single-post,postid-9501,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Televizyon ve Gazetecilik Camiasının Piri Halit Kıvanç

Türkiye’de spor spikerliği, televizyon sunuculuğu dendi mi akla gelen ilk isim şüphesiz ki Halit Kıvanç olur. Öyle ki, birçok sevilen sanatçıyı izleyiciye o sunmuş, en sevilen televizyon programlarının sesi o olmuştur. Hele futbol spikerliği dendi mi usta ismin eline su dökmek imkânsızdır, Halit Kıvanç’ın gol sunumları plaklara bile basılıp satılmıştır. Meslek hayatı boyunca sayısız başarıya imza atan ünlü ismi ve başarılarını 8 madde ile listemize taşıdık.

1#

Televizyonculuğun ülkemizdeki en önemli isimlerinden biri olan Halit Kıvanç, gazeteciliğe 1945 yılında yazmaya başladığı haftalık spor dergisi Şut ile başladı. Aslında hukuk fakültesini bitirerek yargıçlık cübbesi giymeye hak kazanmıştı ama kariyerine ilk adımı üniversite yıllarında attığı gazetecilik ile devam etmeyi tercih etti. Gelecek yıllarda ise ülke medyasının farklı alanlarında tanınan bir ismi olacaktı.

2#
televizyonculuk tarihi

Gazeteciliğe başarılı bir başlangıç yapan Kıvanç, Milliyet gazetesinde Abdi İpekçi’nin yardımcılığını yaptıktan sonra dünyaca ünlü İngiliz medya şirketi BBC’den teklif aldı ve Londra’ya gitti. BBC’de çalıştığı günlerin kendisine çok şey kattığını söyleyen başarılı haberci yine de ülkesine dönmeyi seçti.

3#
televizyonculuk tarihi

Ülkeye döndükten sonra gazeteciliğin yanında radyo spikerliği de yapmaya başladı. Türkiye yıllarca en önemli futbol maçlarını onun sesinden dinledi. Halit Kıvanç tarafsız maç anlatımı ve doğru Türkçe kullanımına büyük özen gösteriyordu. Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesini çıkaran ekipte de yer alan Kıvanç, sporu gerçekten seviyor, fanatizme ve holiganlığa karşı duruşuyla büyük saygı görüyordu.

4#
televizyonculuk tarihi

Dünya Kupası’nı radyo ve televizyonda sunan ilk Türk spiker olan Kıvanç, aynı zamanda dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olan Pele ile röportaj yapan ilk gazeteciydi. Pele yıllar sonra yapacağı bir konuşmada Halit Kıvanç’tan sevgiyle söz edecek, “Daha kimse beni tanımazken o beni tanıyordu, o benim ağabeyim…” diyecekti.

5#
televizyonculuk tarihi

Futbol spikerliğinde ilginç başka bir ilke de imzasını atmıştı. 1966 yılında oynanan Dünya Kupası’nda Almanya ve İngiltere arasındaki 150 dakika süren final maçını basın tribününden TRT’ye açtığı telefonla naklen anlatmıştı. Yıllarca başarıyla sürdürdüğü, birçok ilke ve başarıya imza attığı futbol spikerliğini 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı kupasında noktaladı, jübilesinde büyük törenler yapıldı.

6#
televizyonculuk tarihi

Ünlü ismin ilk sunuculuk deneyimi ise bir moda defilesinde gerçekleşmişti. Halit Kıvanç kısa sürede yarışma, eğlence, bayram programları gibi yapımların aranılan sesi haline geldi. Tam 20 yıl boyunca 23 Nisan programlarını o sundu. Türkiye’nin ilk yarışma programı “Bildiklerimiz, Gördüklerimiz, Duyduklarımız”ın da sunucusu Halit Kıvanç oldu.

7#
televizyonculuk tarihi

Halit Kıvanç’ın kariyerindeki önemli ilklerden biri de, Papa ile röportaj yapan ilk Türk ve Müslüman gazeteci olmasıydı. Türk futbolcularla röportaj yapmak için gittiği İtalya’da Papa ile görüşmüştü. Papa onun kişiliğinden ve tavrından etkilenmiş kendisine gümüş bir madalya vermişti. Bu olay yabancı gazetelerde de manşet olmuştu.

8#
televizyonculuk tarihi

Halit Kıvanç eşsiz anılarını kaleme aldığı, hatıralarına söyleşilere yer verdiği birçok kitap da yazdı. Kıvanç’ın kaleminden çıkan kitaplar, hem gazetecilik ve televizyonculuk mesleklerine samimi bir ışık tutuyor hem de disiplinli bir çalışma ile elde edilebilecek başarıları gözler önüne seriyor.

 1,806 okunma

akin aksoy