Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6913
post-template-default,single,single-post,postid-6913,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dağcılık Meraklıları İçin 8 Tırmanış Rotası

Ülkemizde dağcılık ve tırmanış meraklıları için birçok bölge bulunur. Alpler’in bir uzantısı olan Toroslar, mitolojik hikâyelere ev sahipliği yapan Ağrı ve Nemrut Dağları, yemyeşil doğasıyla hayran bırakan Köroğlu, Kaçkar, Ilgaz dağları dağcılık sporları için birbirinden güzel istikametlerdir. Farklı tırmanış stillerine uygun tırmanış rotalarını araştırdık ve sizin için 8 maddelik listemizde bir araya getirdik.

Uzundere, Erzurum

Erzurum’da bulunan Uzundere’de hem yazın hem de kışın tırmanış yapmak mümkün oluyor. Yaz aylarında kaya tırmanışına uygun olan bölgede kışın da buz tırmanışı yapabilirsiniz. Üstelik her sene Ocak ayında düzenlenen Uluslararası Buz Tırmanış Festivali de burada gerçekleştiriliyor.

Geyikbayırı, Antalya

Avrupa’nın kış aylarında da tırmanış yapılan favori mekânları arasında bulunan Geyikbayırı’nda Toroslar’ın güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Burada farklı deneyim seviyelerine sahip tırmanışçılara uygun birçok parkur bulunuyor. Geyikkbayırı güzel doğası ve parkurlarıyla tırmanış meraklılarının o kadar ilgisini çekmiş ki, buranın 26 km yakınındaki köye birçok sporcu taşınmış.

Aladağlar, Niğde

Anadolu’nun gözde dağcılık bölgelerinden Aladağlar, Niğde- Adana ve Kayseri arasında bulunuyor. Mükemmel manzaraya doymak için bu dağları yürüyerek geçmeyi tercih edebilir ya da Demirkazık Köyü’ndeki Cimbar Kanyonu’nda tırmanış rotalarının tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynaklar, İzmir

İzmir’e yakınlığı ile birçok sporseverin favori tırmanış adresi olan Kaynaklar’ın bir diğer çekici özelliği ise burada yaklaşık 200 adet farklı zorluk derecesine sahip tırmanış rotası bulunması. Ayrıca gezinizi ilkbahara denk getirerek her yıl Kaynaklar’da düzenlenen ve birçok tırmanış sevdalısını bölgeye çeken Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenliği’ne de katılabilirsiniz.

Narlıdere, Bursa

Bursa’daki Narlıdere, tırmanış meraklılarının en çok tercih ettiği bölgelerden biri olmaktadır. Şehre olan yakınlığı ve farklı tırmanış stillerine uygun rotalar sunması Narlıdere’yi tercih edenlerin başlıca sebepleri arasında yer alır.

Kaçkarlar, Rize

Karadeniz’in yeşiliyle ünlü şehri Rize’de yer alan Kaçkarlar, yılın her mevsiminde buzulları ve sonsuz yeşilliği görebileceğiniz bir adrestir. Burada özellikle kış aylarında daha da zorlaşan buz tırmanışı rotaları bulunur. Kaçkarlar üzerindeki Altıparmak, Kavron ve Verçenik tepelerine farklı rotaları izleyerek ulaşmanız mümkündür.

Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli

İstanbul’a yakınlığı sebebiyle birçok tırmanış meraklısının tercih ettiği Ballıkayalar Kanyonu, farklı rotalarıyla amatör tırmanışçılara uygun parkurlar da sağlıyor. Üstelik bölgede bulunan kamp alanları da spor dolu bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin tercihi oluyor.

Bafa Gölü, Muğla

Deniz turizmi konusunda ülkemizin en çok rağbet gören şehirlerinden biri olan Muğla, tırmanış rotaları açısından da geride kalmıyor. Bafa Gölü’nün eşsiz manzarasını izlerken kısa kaya tırmanışlarına uygun parkurların tadını çıkarabilirsiniz.

 3,874 okunma

akin aksoy