Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
21767
post-template-default,single,single-post,postid-21767,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ÇOK DOYURUCU VE BESLEYİCİ SALATA ÇEŞİTLERİ

Bazen yemeklerimizin eşlikçisi bazen tek başına öğün olan salataları dilediğimiz kadar çeşitlendirebiliriz. Örneğin tahıl ve bakliyat ürünleriyle hem farklı tarifler üretmek hem de salatamızı daha doyurucu ve besleyici bir hale getirmek mümkün. Birbirinden lezzetli ve besleyici salataları listemizde derledik.

1#

Protein açısından zengin olan beyaz fasulye farklı salatalar içinde kullanılabilir ama şüphesiz ki en yakıştığı tariflerin başında bol soğanlı, yumurtalı haliyle piyaz gelir. Nasıl bir tarif olursa olsun kuru fasulyeyi salata içinde kullanmadan 8-10 saat kadar önce suya koymak, sonrasında haşlayarak pişirmek gerekir.

2#

Haşlanmış yeşil mercimeğe salata içinde en çok yakışan lezzetler taze soğan ve maydanozdur, hatta sosunda da limon yerine sirke kullanırsanız tarifi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Tabii bunların hiçbiri kural değil, siz yeşil mercimek yanında farklı malzemeler kullanarak kendi salata tarifinizi oluşturabilirsiniz.

3#

İnsanlığın en eski besinlerinden olan buğdayla karıştırmak da bol yeşillikli bir salatayı doyurucu hale getirmenin en güzel yollarından biridir. Yüksek lif içeren buğday tanelerini salataya ilave edebilmek için bir gece önceden ıslamak ve haşlayarak yenebilecek kıvama getirmek gereklidir.

4#

Tabule çoğunlukla ince bulgurla bazen de kuskus ile yapılan bir tahıl salatasıdır. Kökeni Levanten mutfağına dayanan ve Akdeniz’e kıyısı olan Arap ülkelerinde de bilinen tabulenin malzemeleri arasında domates, salatalık, maydanoz, nane, soğan, sarımsak yer alır.

5#

Güneydoğu Asya ile Hindistan mutfaklarının gediklisi olan maş fasulyesi ülkemizde de yetiştirilen bir bakliyattır. Vitamin ve protein zengini olan bu besin en çok çorba ve salatalara yakışan bir yapıya sahiptir. Salataya ilave etmeden önce ıslamaya gerek yoktur, suda haşlayarak yumuşatmak yeterlidir.

6#

Kırmızı fasulye, diğer adıyla Meksika fasulyesi de salatalara renk, lezzet ve bolca besin değeri katar. Kırmızı fasulyesi bol bir salata ile günlük lif ihtiyacınızın yarısını karşılayabilirsiniz. Salata içinde yanına en çok yakışacak malzemeler arasında kornişon turşu, maydanoz, taze soğan sayılabilir.

7#

Anavatanı Güney Amerika olan, yüksek besin değerlerinden yararlanabilmek için pilav, çorba, hamur işi gibi farklı tariflere eklenebilen kinoa çoktan bizim mutfağımıza da girmiş bir besin. Kinoayı salatada kullanabilmek için acısını almak üzere ovarak yıkamak ve suda haşlayarak pişirmek yeterlidir.

 3,290 okunma

Derya Ülkar