Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9627
post-template-default,single,single-post,postid-9627,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
urfa

8 Madde İle İnsanlığın Yaşam Sahnesi Urfa

Urfa, 12 bin yılı bulan geçmişiyle dünyanın en eski yerleşimlerinden biri… Tarihinde peygamberlerden amazonlara, insanlığa ait ilk oluşumlardan İstiklal Madalyası’na kadar çok sayıda bilgi, hikâye ve değer barındırır. Urfa’yı hakkıyla anlatabilmek için fasiküller gerekir ama biz şimdilik bir film şeridi misali 8 maddeyle gözlerinizin önüne getiriyoruz.

1#
urfa

Urfa’ya “peygamberler şehri” denmesinin nedeni bazı peygamberlerin burada yaşamış olmasından kaynaklanıyor. Şehirde ziyaretçi akınına uğrayan çok sayıda dini yapı var. En ilgi çekenler arasında Mevlid-i Halil Cami ile avlusunun güneyinde bulunan İbrahim Peygamber’in doğduğu mağara bulunuyor.

2#
urfa

İbrahim Peygamber’in Nemrut tarafından ateşe atılmak istenmesi ve ateşin suya dönüşmesiyle oluşan Balıklı Göl için Urfa’nın sembol mekânı diyebiliriz.

3#
şanlıurfa

Urfa Göbeklitepe’de şimdiye kadar bildiklerimizi tersyüz eden kazılara 1995 yılında başlandı. Dünyanın ilk inanç merkezinin Urfa toprakları olabileceği gündeme gelirken, insanların tarım nedeniyle değil tapınakları nedeniyle yerleşik hayata geçmiş olabileceği tartışması doğdu. Bu olayla dünyanın gözü Urfa’daki Göbeklitepe’ye çevrilmiş oldu.

4#
şanlıurfa

Efsanevi kadın savaşçılar Amazonların yaşamlarının tasvir edildiği dünyanın en kıymetli mozaikleri Urfa’daki Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

5#
urfa

Urfa, havasıyla suyuyla yanık sesli türkücüler yetiştiren bir şehrimiz… Sıra geceleri, uzun havalar, türküler olmadan Urfa eksik kalır. “Urfalıyam ezelden bir kız sevdim güzelden…” diyerek başlanan türkü, istisnasız ülkedeki herkes tarafından devam ettirilebilir.

6#
şanlıurfa

Urfa’da gezilecek yerlerin başında Harran gelir. Bölgedeki kümbet evler, antik şehirler, mağaralar, dünyada kurulan ilk üniversitenin kalıntıları ziyaretçilerine eski çağların kapılarını sonuna kadar açar.

7#
kebap, urfa

Sahip olduğu mutfak kültürü o kadar zengindir ki sonunda şehre bir “Mutfak Müzesi” bile kurulmuştur. Kebabıyla, lahmacunuyla, çiğ köftesiyle dünyaya nam salan Urfa’nın insanları da misafirperverlikleriyle bilinir.

8#
urfa

Damak tadı mevzubahisse acısız bir Urfa düşünülemez. Bu yüzdendir ki ülkenin acı pul biber ihtiyacını karşılayan şehrin en sevilen sembollerinden biri isottur.

 4,138 okunma

akin aksoy