Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24053
post-template-default,single,single-post,postid-24053,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HAYRAN BIRAKAN MİMARİSİYLE: QUİNTA DA REGALEİRA

Portekiz’in Sintra bölgesinde bulunan ve ihtişamıyla görenleri büyüleyen Quinta da Regaleira, dönemin zengin tüccar ve ailelerinin ikamet ettiği, atmosferiyle masalsı bir dünyanın kapılarını aralayan dünyanın en ünlü saraylarından biridir. Altında çok sayıda yeraltı tüneli bulunan saray, adeta labirenti andıran yapısıyla oldukça ilgi çekicidir. Bu yazımızda Quinta da Regaleira’ya misafir oluyor ve tüm görkemiyle bu sarayı mercek altına alıyoruz.

1#

Quinta da Regaleira, 17. Yüzyılın sonlarında inşa edilen etkileyici bir yapıdır. 1892 yılında bilim insanı Carvalho Monteiro tarafından satın alınarak, İtalyan mimar Luigi Manini’ye yeniden tasarlatılmıştır. İnşası 1910 yılına kadar süren Quinta da Regaleira’nın mimarisi gotik, Rönesans ve Roma mimarisinin bir karışımıdır. Yıllar içinde çeşitli restorasyonlardan geçen yapı 1998 yılında ziyarete açılmıştır.

2#

Quinta da Regaleira, beş katlı görkemli saray benzeri bir ana yapı, şapel, köprü, kuyu, park, göl gibi birbirinden farklı detayları bir arada bulundurur. Ziyaretçileri tarafından en çok merak edilen detay ise Ters Kule, orijinal ismiyle Initiation Well’dir. Kuleden daha çok bir kuyuyu andıran yapının gizemli ve ürkütücü havası ününe ün katmaya devam etmektedir. Ters Kule, yerin altına doğru dokuz katlı olacak şekilde sarmal merdivenlerle inşa edilmiştir. Bahçede yer alan yapıyı saraya bağlayan yeraltı dehlizleri bulunmaktadır.

3#

Sarayın dört hektar büyüklüğündeki parka dönüştürülen bahçesini gezmek bile birkaç saatinizi alabilir. Quinta da Regaleira’nın köprüsünden çardağına, bahçedeki ağaçlara kadar simyacılık, astronomi ve hatta masonik öğeler barındırdığı, özel simge ve semboller içerdiği bilinmektedir. Hatta bu özelliğiyle sarayın, Harry Potter serisinin yazarı J. K Rowling’e de ilham olduğu ileri sürülür.

4#

Yıllarca zengin tüccarlara ev sahipliği yapan, Tapınak Şövalyeleri’ni ağırladığı ileri sürülen Quinta da Regaleira’nın pek çok noktası ücret karşılığında gezilebiliyor. Lizbon’a 28 km. mesafedeki Quinta da Regaleira’nın yer aldığı Sintra, 1995 yılından bu yana Kültür Peyzajı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bölgeye gelen turistler sadece bu yapıyı değil, Pena Sarayı’ndan Sintra Ulusal Sarayı’na, Mouros Kalesi’nden Roco Burnu’na çok sayıda masalsı adresi görmeden dönmüyor.

 3,122 okunma

Derya Ülkar