Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8420
post-template-default,single,single-post,postid-8420,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
türk peynirleri

Anadolu’dan Dünyaya Yayılan Türk Peynir Çeşitleri

Türk mutfağı birçok eşsiz lezzete ev sahipliği yapar, bu lezzetlerin arasında dillere destan peynir çeşitlerinin de yeri ayrıdır. Birçok yemeğimizin içinde ana malzemelerden biri olarak kullanılan peynir, kahvaltı sofrasının da en sevilen elemanıdır. Ülkemizde hayvancılık gelişmiş olduğu için ülkenin dört bir yanında farklı karakteri olan peynirler üretilir. Bu listemizde, her biri ayrı bir tat sunan Anadolu’nun dört bir yanından peynir çeşitleri ile karşınızdayız.

Kars Gravyeri
peynir

Çizgi filmlerde sık sık karşımıza çıkan gravyer peyniri, Doğu Anadolu bölgemizin Kars ilinde ayrı bir lezzete kavuşuyor. Öyle ki, Kars gravyerinin dünyanın dört bir köşesinde hayranları bulunuyor.

Ege Mihaliç Peyniri
peynir çeşitleri

Ege Bölgesi’nde özellikle de Balıkesir ve çevresinde üretilen mihaliç peyniri kendine has tadı olan sert bir peynir, üstelik mihaliç peynirinin 250 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin ediliyor.

Manyas Loru
peynir

Ülkemizde hem kahvaltı sofralarında hem de börek ve tatlılarda kullanılan lor peynirinin en meşhuru Manyas’ta yapılıyor.

Divle Obruk Peyniri
peynir çeşitleri

Divle obruk peyniri, ismini yerin metrelerce altında bekletildiği obruklardan alıyor. Peynir beklediği süre içinde olgunlaşıyor ve birçok uzman tarafından dünyanın en iyi peynirleri arasında sayılmasına sebep olan lezzetine kavuşuyor.

Van Otlu Peyniri
peynir çeşitleri

Taze baharatlarla lezzetlenen Van otlu peyniri, genelde koyun sütünden yapılır. Bu mevsimde koyunun sütü daha bol olduğundan ilkbahar aylarında üretilir.

Küflü Ardahan Peyniri
peynir çeşitleri

Yağsız inek sütünden yapılan küflü Ardahan peyniri bekletilince yeşile döner bu nedenle de küflü peynir ismini almıştır. Ardahan’a has bu peynir genelde evlerde yapılır.

Karadeniz Kolot Peyniri
peynir çeşitleri

Karadeniz’in ünlü peyniri kolot, en sevilen Karadeniz lezzetlerinden biri olan mıhlamanın ana malzemesidir.

Kayseri Çömlek Peyniri
peynir çeşitleri

Kayseri’nin geleneksel peyniri, taze peynirin önce süzülmesi sonra da kurutularak çörekotuyla karıştırılması ve çömleklere basılmasıyla elde ediliyor. Peynir çömlekte 3 ay bekledikten sonra tüketilmeye hazır hale geliyor.

Erzurum Civil Peyniri
peynir çeşitleri

Yağı alınmış taze sütten üretilen Erzurum civil peyniri, tel tel bir yapıya sahiptir. Tuzlu ve hafif ekşi bir tadı vardır.

Varto Keçi Peyniri
peynir çeşitleri

Varto’nun ünlü keçi peyniri ise keçi sütünün güneş altında ısıtılması ve mayalanması ile elde ediliyor. Birçok yöresel peynir gibi o da bez torbalarda bekletildikten sonra tüketime hazır hale geliyor.

İsli Abhaza Peyniri
peynir çeşitleri

Adapazarı ve Bolu yöresine has bu peynir tam yağlı sütten yapılan Abaza peynirinin odun ateşinde isli bir tat kazanmasıyla dillere destan lezzetine kavuşur.

 276 okunma

akin aksoy