Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24123
post-template-default,single,single-post,postid-24123,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BİRBİRİNDEN RENKLİ VE LEZİZ PİLAV ÇEŞİTLERİ

Kimi ülkelerde baharatlarla harmanlanan kimilerinde en sade haliyle sunulan pilav, içeriğine göre tek başına bir öğün olabildiği gibi enfes bir tamamlayıcı lezzet de olabilir. Ülkemizin her yöresinde sevilen ve sıklıkla tüketilen pilavın birbirinden farklı ve renkli çeşitlerini sizin için listeledik.

1#

Safran, küçük liflerden oluşan son derece güçlü bir baharattır. Bir çay kaşığı kadar safranla altın sarısı renkte bir pirinç pilavı yapmanız mümkün. Safranı klasik pirinç pilavında kullanabileceğiniz gibi İran’ın soğanlı, havuçlu, baharatlı meşhur safranlı pilavında da kullanabilirsiniz.

2#

Türk mutfağının özel tariflerinden olan iç pilav, dolmalık fıstık, kuş üzümü, nane, tarçın, yeni bahar, toz şeker, dereotu, et suyu, pirinç, zeytinyağı ve tereyağı ile yapılır. Sadesi de kuzu ciğerlisi de olabilir özellikle sade yapılan bir iç pilavın yanına et yemeği çok yakışır.

3#

Doğu ve Güneydoğu Asya mutfağının sevilen lezzetlerinden olan kızarmış pilavın, ülkelere göre değişen tarifleri bulunur. Ülkemizde en çok uygulanan yöntemlerden biri pirinçlerin önce haşlanması, ardından tercihe göre tavada sebzelerle veya tavuk parçalarıyla birlikte karıştırılarak kızartılmasıdır.

4#

Kökeni Orta Asya’ya dayanan, ülkemizde Siirt mutfağında özel bir yere sahip olan perde pilavı en zahmetli tariflerden biridir. Fes şeklindeki bakır kaplarda pişirildiği için farklı bir görüntüye sahip olan perde pilavının üst kısmı özel bir hamurla kaplı iken iç kısmı pirinç, tavuk, tavuk suyu, dolmalık fıstık, kuş üzümü ve baharat ile yapılır.

5#

Kuzey Afrika’da ortaya çıkan ve Doğu Akdeniz ülkelerinde bolca kullanılan Firik bulguru, buğday tanelerinin ateşte kavrulmasıyla elde edilir.  Klasik bulgur pilavı tarifine benzeyen ama Firik bulguruyla yapıldığı için özel bir aromaya sahip olan Firik pilavını dilerseniz mantarlı, domatesli veya sebzeli de yapabilirsiniz.

6#

İtalyan mutfağının meşhur tariflerinden olan risottonun en temel özelliği diri ve kıvamlı olmasıdır. Arborio pirinci ile yapılan pilavda, pirincin saldığı nişasta ile suyun doğru oranda olması tarifin püf noktalarından biridir. Buna karşılık pilav yapımı tamamlandığında pirinçlerin çok pişmiş değil al dente adıyla tarif edilen hafif sertlikte olması gerekir.

7#

İspanya’nın, özellikle Valensiya bölgesinin ünlü yemeklerinden paella, adını Katalancada yemeğin pişirildiği özel kulplu tavadan almaktadır. Bu tavada pişirilen pilava tercihe göre karides, midye, kalamar gibi deniz ürünleri veya tavuk, tavşan gibi et ürünleri eklenebilir.

 2,945 okunma

Derya Ülkar