Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22936
post-template-default,single,single-post,postid-22936,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

FARKLI TARİFLERDE FINDIK TADI

Beyin, kalp ve damar dostu olduğundan emin olduğumuz, ülkemizin pek çok şehrinde yetişen, halkımız tarafından keyifli şenliklerle toplanan, yaprak ve kabuğundan ayrıştırılan, kavrulunca bambaşka bir tada kavuşan fındık üretiminde dünyada birinci sıradayız. Bu sağlıklı besini bol bol tüketmenin yollarından biri de farklı tarifler içinde kullanmaktan geçiyor.

1#

Fındığın efsane eşlikçisinin kakao ve çikolata olduğunu bilmeyenimiz yok. Fakat hazır satılan kakaolu fındık kremalarının, koruyucu ve palm yağı gibi katkı maddeleri içermesi sizi de huzursuz ediyorsa, evde kendi fındıklı çikolatanızı yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için fındıkları toz haline getirmeniz ve benmari usulü erittiğiniz çikolatayla iyice çırpmanız yeterli olacaktır. İsterseniz karışıma biraz süt ve kakao da ekleyebilirsiniz.

2#

Pirinç, süt ve şekerin efsanevi birleşimi olan sütlacı tencerede yapıyorsanız, kâselerde üstüne serpiştireceğiniz lezzet toz tarçın olmalı. Fakat güveçlere döküp, üstü hafif yakılarak fırında pişirdiğiniz sütlacın lezzeti kesinlikle dövülmüş fındık içiyle tamamlanmalı.

3#

Sıkça yapılan tartışmalardan biri, geleneksel tatlılarımızdan olan baklavanın fıstıklı mı yoksa cevizli mi olması gerektiğidir. Oysa fındıklı baklavanın hafif ve özgün lezzeti de bu tartışmaya dahil edilmeli, en azından fındıklı baklavanın tadına hayatta bir kere olsa da bakılmalıdır.

4#

Fındığın yakışmadığı bir tatlı düşünmek zor. Sade ya da çikolatalı yapacağınız kek tarifine, ballı ve zencefilli kurabiyeye ya da elmalı bir turtaya rahatlıkla fındık katılabilir. Fındığı, kullanacağınız yere göre blender ile un ufak edebilir veya hafif parçalı bırakabilirsiniz.

5#

İster badem, ister yuvarlak, ister sivri fındık kullanın ama bu lezzeti tatlılarınızdan eksik etmeyin. Aklınızda olsun fındık parçacıkları, mozaik pasta ve türevleri gibi pişirmeye gerek olmayan lezzetlerin tadını da zirveye çıkarabilir.

6#

Tatlılardan söz ettik diye fındığın, ekşili ve tuzlu tariflerde kullanılmadığı sanılmasın. Örneğin en pratik tariflerden salataya bile eklenebilecek bir besindir fındık. Yukarıdaki fotoğrafta bir kış salatası görüyorsunuz. Mini ıspanağa, kan portakalı, avokado dilimleri ve fındık parçacıkları ilave edilmiş.

7#

Peki, fındık kaplı tavuk göğsü kızartmasının enfes bir tat olduğunu söylesek ne düşünürsünüz? Tavuk parçalarını önce un, tuz, karabiber ve dövülmüş fındık karışımına bulayın, ardından yumurta ve su karışımına, son olarak kızartın. Tattıktan sonra tarifimize teşekkür edeceğinizi gururla söyleyebiliriz.

 3,122 okunma

Derya Ülkar