Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22087
post-template-default,single,single-post,postid-22087,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

AKSARAY: KAPADOKYA’NIN SAKLI GÜZELLİĞİ

Konya, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Ankara ve Tuz Gölü ile çevrili olan Aksaray pek çoğumuz için gerçekten de saklı bir güzellik… Gidip görmeyenler, yolu düşmeyenler için kısa bir Aksaray turu hazırladık. Eğer keşfetmeyi seven biriyseniz, doğal ve tarihi güzelliklerini yerinde yaşamak üzere mutlaka Aksaray’ı da gezi planınıza dâhil etmelisiniz.

1#

Sarıyahşi, Ağaçören, Ortaköy, Güzelağaç, Güzelyurt ve Merkez ilçelerinden müteşekkil Aksaray, İç Anadolu Bölgesi’nde birkaç ili kapsayan ve Kapadokya olarak isimlendirilen bölgede yer almaktadır. 1989 yılına kadar Niğde’nin bir ilçesi olan kent, bu tarihten sonra il statüsü kazanmıştır.

2#

Eteklerinde Nora Antik Kenti’ni barındıran, büyük bir bölümü meşe ağaçlarıyla kaplı olan ve dağcılık sporuyla ilgilenenler için cazibe merkezine dönüşen 3268 rakımlı Hasan Dağı, İç Anadolu Bölgesi’nde Erciyes’ten sonraki ikinci büyük dağdır ve Aksaray sınırları içinde yer almaktadır.

3#

1.Alaeddin Keykubad tarafından 1299 yılında yaptırılan, II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından genişletilen ve günümüzde yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Sultanhanı, Selçuklu mimarisinin en naif örneklerinden biri olarak şehrin Merkez ilçesinde konumlanmış durumdadır.

4#

Şehrin en küçük ilçelerinden olan Güzelyurt, turistik gezilerin odak noktasıdır. Yüksek kayaların üstünde yer alan ve taşların oyulmasıyla yapılmış Yüksek Kilise’den Hasan Dağı’nı seyretmek, yine taştan oluşan tarihi Güzelyurt Evleri’ni gezip görmek, ilçede yapılacaklar listesinin başında gelmektedir.

5#

Güzelyurt’a yakın mesafedeki Ihlara Vadisi ise Aksaray’daki tüm doğa harikalarının başında gelir. 120 metre yüksekliğindeki ve 14 km uzunluğundaki vadiye 382 basamaklı merdivenden inilerek, içinde eşsiz doğa yürüyüşleri yapabilir, bu sırada kayalara oyulmuş onlarca kiliseyi gezip görebilirsiniz.

6#

İsteğe göre iri ya da küçük doğranmış etlere domates, biber, sarımsak ve baharatların eşlik ettiği, üstüne kuyruk yağının serildiği ve genellikle fırında pişirilen kiremit tava, kent mutfağında öne çıkan yemeklerdendir, Aksaray tava ya da et tava olarak da bilinir.

 4,556 okunma

Derya Ülkar