Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28639
post-template-default,single,single-post,postid-28639,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BAHÇENİZDE UYGULAYABİLECEĞİNİZ TASARIM FİKİRLERİ

Bahçeli bir evde oturmak çoğu insanın hayalidir. Negatif enerjinizi atabileceğiniz yeşil çimenler, keyifle dinlenebileceğiniz bir hamak, gölgesinde serinlediğiniz bir ağaç ya da ektiğiniz bitkilerin açtığı çiçekler… Yazımızda bahçeli alanlarda kolaylıkla uygulayabileceğiniz önerileri listeledik.

1#

Ahşabın doğal dokusu yemyeşil bitkilerle birleştiğinde sadeliğin ve doğallığın çarpıcı etkisi ortaya çıkıyor. Doğanın özünden kopmadan dizayn edilen bahçelerde kullanılan ahşap ürünlerle ortamda sıcak ve özgün bir çizgi yakalayabilir, ahşabın geçmeyen modası sayesinde zamansız bir dekorasyon stili sağlayabilirsiniz. Doğayla iç içe geçirilecek vakitlerde ahşabın bohem etkisi tamamlayıcı olacaktır.

2#

İşlevsellik bakımından farklılık gösteren bahçe aksesuarları kullanılarak daha keyifli bir bahçe deneyimi yaşamak ve konforlu alanlar elde etmek mümkün. Hem geniş hem de küçük bahçelerde gerçekleştirilen doğru dekorasyon modelleri sayesinde optimum alan kullanımı sağlanabilir. Bahçe içerisinde tercih edilen dekor ve mobilyalarla özel zevkler yansıtıldığı gibi, kişiselleştirilmiş alanlar da oluşturulabilir.

3#

Açık havanın ve doğanın huzurlu atmosferinde soluklanmak isteyenler için hamak veya salıncak güzel bir tercih olabilir. Dinlenme alanlarında kullanılan minderler ise bahçeye hem konforlu hem de şık bir görünüm kazandıracaktır. Minimalist bir çizgi yakalamak isteyenler soft ve sade renkleri tercih edebilir; canlı ve daha dinamik bir tasarım isteyenler ise tercihlerini renkli ve desenli örtüler ve minderlerden yana kullanabilir. Eğer alan dar ise duvarlara sabitlenebilen saksılar ya da sarmaşıklarla doğal ve estetik bir görünüm yakalanabilir.

4#

Bahçe alanında mahremiyet sağlamak isteyenler büyük bitkilerden faydalanabilir. Bahçe peyzajında kullanılan bitkileri tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise iklim koşullarıdır. Sürdürülebilir bir tasarım olması için yaşadığınız yerde hangi iklim koşulu hâkimse ona uygun bitkiler seçerek estetik bir duvar örülebilir.

5#

Bahçelere enerji katan detaylar en az mobilya seçimi kadar önemlidir. Akşam saatlerinde küçük LED ışıklarını dekorasyona dâhil etmek son dönem bahçe dekorasyonlarında oldukça popüler. Yere konulacak fener, mum veya diğer aydınlatma seçenekleri hem dekorasyonu destekler hem de alana derinlik katar.

6#

Basit materyalleri dönüştürerek şık bir bahçe elde etmek mümkün. Ekonomik uygulamalarla bahçe alanında özgün ve kişisel tasarımlar yaparken aynı zamanda bu saatleri keyifle geçirilen bir hobi zamanına dönüştürebilirsiniz. Eskiyen ve kullanılmayan eşyayı çöpe atmak yerine farklı bir işlevsellik katarak dekoratif bir bahçe aksesuarı olarak kullanabilir; plastik ve sıradan bir saksıyı ya da yoğurt kabını hasır ve jüt iplerle sararak şık bir saksı elde edebilirsiniz.

 1,115 okunma

Derya Ülkar