Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28695
post-template-default,single,single-post,postid-28695,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

PİZZANIN ANA VATANI NAPOLİ

İtalya’nın başkenti Roma ve dünya modasının kalbinin attığı Milano’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Napoli; tarih, sanat, kültür, mimari ve müzik alanında adından sıkça söz ettirir. Deniz kenarındaki muhteşem koyları ve eşsiz doğasıyla ünlü Napoli hakkında ilginç bilgileri yazımızda listeledik.

1#

M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlılar tarafından kurulan şehrin ismi “Yeni Şehir” anlamına gelen Neapolis’tir ancak zaman içinde Napoli halini almıştır. Napoli’nin eski tarihsel şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

2#

İtalyanların ünlü lezzeti pizzanın ana vatanı olan Napoli, âdeta bir gastronomi şehridir. Deniz kenarında bulunmasından dolayı çeşitli deniz ürünlerini mutfağına taşıyan Napoli’nin makarna sosları da ünlüdür. Elverişli tarım alanları sayesinde lezzetli domateslerin yetiştirildiği şehirde dünyaca ünlü mozzarella peyniri de bu bölgedeki mandaların sütlerinden yapılır.

3#

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Napoli’nin ünlü mekânlarından biri Seiano Mağarası’dır. Tünelden dağın diğer tarafına geçilebilen mağaranın bitiminde ziyaretçileri antik bir anfi tiyatro karşılarken; turkuaz rengi denizi ve muhteşem manzarası da gören herkesi kendine hayran bırakır.

4#

Büyüleyici sokakları, tarihi yapıları, köklü kültürünün yanı sıra Napoli denince ilk akla gelen Vezüv ve Campi Flegrei Yanardağı’dır. Vezüv, 1281 metre yüksekliğinde aktif bir yanardağdır ve M.S. 79’daki püskürmesinde Pompeii, Herculaneum ve Stabia şehirlerini haritadan silmiştir.

5#

Napoli’deki Ulusal Arkeoloji Müzesi, 1777’de inşa edilmiş ve ilk yıllarında savaş okulu olarak kullanılmış, daha sonra üniversiteye ardından da dünyanın en zengin arkeolojik koleksiyonun sergilendiği müzeye dönüştürülmüştür. Antik Yunan ve Roma dönemine ait eserler arasında heykeller, mozaikler, değerli taşlar ve gümüşler yer alır. Ayrıca Vezüv Yanardağı’nın ortadan kaldırdığı Pompeii şehrine ait tüm eserler bu müzede sergilenmektedir.

6#

Dünyanın en gözde tatil mekânlarından olan Capri Adası, Napoli Körfezi’nin güneyinde yer alır. Antik Yunan mitolojisinde denizcilerin dikkatlerini tiz sesleriyle dağıtarak gemileri kayalıklara sürükleyen “Sirenler”in yaşadığı ada olarak geçer. Dünyanın önde gelen isimlerinin tatil rotasında olan ada, bir zamanlar Roma prenslerinin de gözdesiymiş.

7#

Napoli, İtalya’nın dünyaca ünlü sinema yıldızı Sophia Loren’in de büyüdüğü yerdir. Dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer alan Napoli’nin tarihi ve kültürel dokusu birçok ünlü yazarın eserine konu olmuş ve ilham vermiştir. Edebiyat festivalleri ve yazar buluşmaları gibi önemli etkinliklere ev sahipliği yapan kent, sağladığı katkılardan dolayı UNESCO tarafından “edebiyat şehri” ilan edilmiştir.

 599 okunma

Derya Ülkar