Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22518
post-template-default,single,single-post,postid-22518,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ZİHİN VE DAMAK DOSTU CEVİZİN KULLANILABİLDİĞİ LEZZETLER

Biliyorsunuz cevizin zihin açıcı özelliğinden sıklıkla bahsedilir ve bu durum içinde bulunan doymamış yağ asitlerine, fitokimyasallar açısından zengin oluşuna bağlanır. Hatta kabuğun içinden çıkan cevizi ikiye ayırıp beyin şekline benzetenlere ve buradan yola çıkarak ikisi arasında ilişki kuranlara bile rastlanmaktadır. Hepsi bir kenara en iyisi, ülkemizde bolca bulunan, uzun süre saklaması mümkün olan, doyurucu ve besleyici özellikleriyle öne çıkan cevizi bol bol tüketmek…

1#

Ceviz ağacı kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. İklim koşullarına göre değişmekle birlikte ceviz hasadı Eylül ortalarında başlayıp Ekim sonlarına kadar sürer. Hasat edildikten sonra dışındaki yeşil kabuk çıkarılır ve sert kabuklarıyla kalan cevizler kurumaya bırakılır.

2#

Cevizi çerez olarak afiyetle yiyebilirsiniz ama hem lezzet katması açısından hem de kullanım alanlarını çoğalttığı için yemeklerinizde kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Geleneksel tatların içinde de cevize sıklıkla rastlanabilir, örneğin meze çeşidi olan muhammara, içinde ceviz bulunduran lezzetlerdendir.

3#

Ceviz, şekeri dengeleyen tadıyla tatlı tariflerinin en özel eşlikçilerindendir. Ceviz dolgulu kayısı veya hurma denemenizi özellikle tavsiye ederiz. Cevizli kek veya kurabiye birer klasiktir. Geleneksel mutfağımızın doyumsuz lezzeti kabak tatlısının tamamlayıcısı da dövülmüş cevizden başkası değildir.

4#

Ceviz öyle bir tada sahiptir ki tuzlu ve tatlıya olduğu kadar ekşiye de uyum göstermekle kalmaz, kendi karakterini de ortaya koyarak içinde bulunduğu lezzeti yukarılara çeker. Nar ekşili veya limon soslu bir salatanın içine ilave edilmiş ceviz, eşsiz bir lezzet sunar.

5#

Çok yakıştığı ve tadını bozmadan başkalaştırdığı diğer bir tarif de makarnadır. Gerek hazır makarnayı ufalanmış cevizle harmanlamak gerekse Türk mutfağının en özgün tariflerinden olan el yapımı eriştenin üstüne dövülmüş ceviz serpmek, en güzel sunumlardan olacaktır.

6#

Cevizli turta yapmanın bin bir yolu var. Elmalı cevizli, ballı cevizli, havuçlu cevizli, karamelli cevizli turta gibi tariflerden damak tadınıza veya o anki havanıza en uygun olanını seçebilirsiniz. Cevizleri iri tutmak ya da rondoda un ufak etmek de tamamen tarifinize ve size kalmış.

7#

Cevizin keyifle kullanılabileceği fakat pek bilinmeyen tariflerden biri sahanda yumurtadır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan bu tarifi ister sade, ister domatesli, isterseniz peynirli yapın, aklınızda olsun içine dövülmüş ceviz katarak lezzetine lezzet katabilirsiniz.

 4,580 okunma

Derya Ülkar