Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8641
post-template-default,single,single-post,postid-8641,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

10 Madde İle 5000 Yıllık Tarihi Olan Kayak Sporu Ve Türkiye’nin Kayak Merkezleri

En sevilen kış sporlarından biri olan kayağın çağımızın çok öncesine dayanan bir geçmişi ve birçok branşı, disiplini bulunuyor. Ülkemizin elverişli coğrafyası sayesinde hemen her bölgemizde uygulanabilen kayak sporunu mercek altına alıyor, spor dolu bir kış geçirmenizi dileyerek, huzurlarınıza getiriyoruz.

1#
kayak ayakkabısı, kızak

Kayak sporu binlerce yıl önce insanların karlı arazilerde ulaşımı sağlamak için ürettikleri basit araçlara dayanıyor. Bundan 5000 yıl önce, karın üzerinde ilerleyebilmek için ağaçtan yapılmış ve katran ya da deri ile kaplanmış kayaklar kullanılıyordu.

2#
kayak ayakkabısı, kızak

Kayağın ilk kullanılmaya başlandığı yerler, en çok kar yağışı alan bölgeler yani Moğolistan ve Sibirya dolaylarıydı. Kayak kullanımının daha sonra İskandinavya üzerinden Avrupa’ya ve Anadolu’ya yayıldığı düşünülüyor. 1921 yılında İsveç’te yapılan bir arkeolojik kazıda bulunan ve 4500 yaşında olduğu tahmin edilen çam ağacından yapılmış ilkel kayak da bu tezi destekliyor.

3#

Kayak, uzun süre ulaşım ve taşıma amaçlı kullanılmıştır. 1800’lü yıllardan itibaren ise Avrupa ülkelerinde kayak yarışları düzenlenmeye başlanır ve sevilen bir spor dalına dönüşür. 1924 yılında Uluslararası Kayak Federasyonu kurulunca da kayak sporu Kış Olimpiyatları’na dâhil edilir.

4#
kayak ayakkabısı, kızak

Kayak günümüzde olimpik oyunlar içinde en çok ilgi gören sporlardan biridir. Bu sporun tüm dünyada en sevilen branşlarından biri Alp Disiplini’dir. Adından anlaşılacağı gibi Alp Dağları’ndan iniş sırasında geliştirilen teknikleri içerir. Ülkemizde de Alp Disiplini yarışları düzenlenir ve iniş sırasında sporcuların hızı 100 kilometreyi geçer.

5#
kayak ayakkabısı, kızak

Bir diğer kayak branşı ise kayaklı koşudur. Kayaklı koşu yarışmalarının bireysel, bayraklı ve takımlı yarışma çeşitleri bulunur. Bu branş, bir zamanlar İskandinavya’dan dünyaya yayılan ulaşım yöntemine en yakın kayak disiplinidir.

6#
kayak ayakkabısı, kızak

Kat edilen mesafe ve atlayış stiline göre puan kazanılan kayakla atlama, kayak ve atıcılık sporunu birleştiren Biathlon da olimpik kayak branşları arasındadır.

7#
kayak ayakkabısı, kızak

Son yıllarda çok ilgi gören Snowboard ise 1998 yılından beri olimpik kış sporları arasında yer alır. Bu yeni sporun Anadolu’da özellikle de Rize bölgesinde uzun zamandır ulaşım amacıyla kullanılıyor olduğuna dair bilgiler vardır.

8#

Ülkemiz kış sporları için çok uygun bir coğrafyaya sahiptir ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde, kayak sporuna gönül verenlerin sporun tadını çıkarabileceği birçok kış sporları merkezi bulunur. Bunların en eski ve büyük olanı Bursa Uludağ’dır. Bolu Kartalkaya, Bolu Gerede ve Kocaeli Kartepe Marmara Bölgesi’nin diğer merkezleridir.

9#

Türkiye’nin en uzun telesiyej hatlarından birine sahip olan Kayseri Erciyes ve birçok festivalin, yarışmanın düzenlendiği Erzurum Palandöken ülkenin önemli kış sporları merkezlerindendir. Toros Sıradağı sisteminde bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, dünya üzerinde konumu ekvatora en yakın kayak merkezlerinden biri olarak dikkat çeker.

10#

Eşi sadece Alp Dağları’nda görülen “kristal kar”ı Türkiye’de bulabileceğiniz tek yer olan Sarıkamış, Karadeniz Bölgesi’ndeki Artvin Atabarı, Ege Bölgesi’ndeki Bozdağ, Karadeniz’deki Zigana ülkemizin diğer kış sporları merkezleri arasındadır.

 2,276 okunma

akin aksoy