Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
5746
post-template-default,single,single-post,postid-5746,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Evliya Çelebi’nin İzinde 10 Şehirlik Tatil Rotası

Kültürümüzün gelmiş geçmiş en büyük âlimlerinden biri olan Evliya Çelebi’nin 1611 yılında doğduğu düşünülmektedir. İyi bir aileden gelen ve eğitimli bir genç olan Evliya Çelebi, Saray’da yüksek kademelere gelebilecekken bir gezgin olmayı tercih eder ve hayatı boyunca devam edecek olan gezilerine genç yaşta başlar. Gezileri sırasında günümüzde birçok dile çevrilmiş olan 10 ciltlik eseri Seyahatnâme’yi yazar. İstanbul’dan Van’a, Kırım’dan Kahire’ye gezdiği diyarları bu büyük eserde toplar. Seyahatnâme’nin özelliği, Evliya Çelebi’nin gezdiği yerin kültürel değerlerini, halkının yaşayışını, coğrafyasını, iklimini tüm açılarıyla ve çok sade bir dille okuyucuya aktarmasıdır. Güzeller güzeli ülkemizi bir de gelmiş geçmiş en büyük gezginin izinde keşfetmek için 10 maddelik listemize buyurun.

Sinop

Türkiye’nin en kuzey noktasını oluşturan ve bir yarımada olan Sinop, plajları ve yaylaları ile yaz mevsimi için ideal bir tatil yeridir. Kültür turizmi açısından da önemli bir merkez olan Sinop’ta, Sinop Kalesi ve Sinop Müzesi gezilecek yerlerin başında gelir. Erfelek Şelaleleri ise her göreni büyüler.

Bolu
göynük evleri, mudurnu evleri, gerede asar kalesi, orta hamam

Göynük evleri, Mudurnu evleri, Gerede Asar Kalesi, Orta Hamam, Süleyman Paşa Hamamı, Bolu’nun görülmesi gereken yerleri arasında bulunur. Yedigöller Milli Parkı ve Abant Gölü Tabiat Parkı doğada olmayı sevenler için Bolu’yu eşsiz kılar. Diğer yandan Bolu sınırları içinde bulunan Kartalkaya kış sporları için mükemmel bir adrestir.

Kütahya
murat dağı, porsuk barajı, gölcük yaylası

Murat Dağı, Porsuk Barajı, Gölcük Yaylası tertemiz havaları ve yemyeşil bitki örtüleriyle doğada zaman geçirmek, piknik yapmak için harika yerlerdir. Kütahya’nın sembolü olan porselen ve çiniler, kaplıcalar, şifalı sular bu şehri ziyaret etmek için birçok sebep sunar.

Manisa
spil dağı, ağlayan kaya

Manisa ziyaretinizde Spil Dağı Milli Parkı’nı ziyaret ederek burada yetişen yaban atlarını görebilirsiniz. Şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri olan Ağlayan Kaya ise acıklı mitolojik öyküsüyle dikkat çeker. Sardes Antik Kentine giderek, parayı bulan Lidyalıların başkentini görebilir, ziyaretinizi denk getirebilirseniz Mesir Macunu Festivali’ne katılabilirsiniz.

Erzurum
palandöken kayak merkezi,

Kış aylarında Palandöken’deki kayak merkezinde sporun tadını çıkarabilir, Tortum Şelalesi’nin etkileyici manzarasının karşısında piknik yapabilir, Çifte Minareli Medrese gibi eserleri ziyaret edebilirsiniz. Erzurum geziniz sırasında, şehrin simgesi olan Oltu taşından tespihleri, aksesuarları keşfetmeyi de unutmayın.

Gaziantep
baklava, zeugma

Gaziantep’e hangi mevsimde giderseniz gidin lezzetli kebapları, baklavaları, katmerleri yemeden dönmeyin. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Zeugma Müzesi’ni ziyaret etmek, Zincirli Bedesten’den alışveriş yapmak da bu güzel şehre özel etkinlikler arasında yer alıyor.

Tarsus
tarsus şelalesi, şahmeran hamamı, yedi uyurlar mağarası

Adana ile Mersin arasında yer alan Tarsus, çok eski bir yerleşim yeridir. Efsanevi İpek Yolu’nun duraklarından biri olan bu şehirde görülecek birçok tarihi yer bulunur. 12.yüzyıldan kalan St. Paul kilisesi, 15 metre yüksekliğindeki Tarsus Şelalesi, Şahmeran Hamamı ve Yedi Uyurlar Mağarası’nı gezerek güzel bir kültür gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

Tokat
ballıca mağarası

Orta Karadeniz’in merkezlerinden biri olan Tokat oldukça eski bir yerleşim yeridir. Tokat gezinizde, oluşumu tam 3.5 milyon yıla yayılan Ballıca Mağarası’nı kesinlikle görmeniz önerilir. Roma döneminden kalma bir antik şehir olan Sulusaray, Tokat’ı ziyaret etmek için başlı başına bir sebeptir. Ayrıca Kaz Gölü’nün kenarında doğanın tadını çıkarıp değişik kuş türlerini yerinde görebilirsiniz.

Isparta
eğirdir

Göller Bölgesi’nde yer alan Isparta, doğa meraklıları için harika bir tatil beldesidir. Eğirdir Gölü çevresinde yamaç paraşütü yapabilir, Kovada Gölü Milli Parkı’nda tabiatın tadını çıkarabilir, Kelebek Vadisi’nin manzarasına bakarak hayallere dalabilirsiniz. Isparta’ya kadar gitmişken ünlü gül bahçelerini gezmeyi de unutmayın.

Silifke
uzuncaburç, olba, şeytan deresi kanyonu

Mersin sınırları içinde bulunan Silifke, birçok antik kente ev sahipliği yapar. Helenistik çağdan kalan Uzuncaburç ve Olba Antik Kenti, Şeytan Deresi Kanyonu’nda bulunan, M.Ö. 1. yüzyılda yapıldığı düşünülen taş kabartmaları Adam Kayalar, Silifke’nin görülmesi gereken yerleri arasındadır. Susanoğlu gibi plajlar da deniz turizmi açısından oldukça çekicidir.

 1,681 okunma

akin aksoy