Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28185
post-template-default,single,single-post,postid-28185,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YORULMAK NEDİR BİLMEYEN CANLILAR

Vahşi doğanın oluşturduğu zorlu koşulların üstesinden gelebilmek her canlının görevi. Ancak doğada öyle türler var ki diğer canlılarla kıyaslandığında dur durak bilmeden çalışarak görevlerini yerine getirmeleriyle ünlü. Yazımızda hayvanlar âleminin uzun süre mesai yapan türlerini listeledik.

Kunduzlar

Başarılı mühendisler olarak bilinen kunduzlar topluluk halinde yaşar ve el birliği ile yaşadıkları su kıyılarında barajlar kurarak geniş ailelerinin rahat bir hayat sürmesine katkıda bulunur. Evlerini inşa etmek için keskin dişlerini kullanan kunduzların ekosistemdeki görevi bizler için de önemlidir. Kurdukları barajlarla su taşkınlarını engellerken yaşadıkları sudaki doğal ve yapay çöpleri arındırarak suyun temiz ve duru kalmasını sağlarlar.

Karıncalar

Ekip çalışmasının en güzel örneğini teşkil eden karıncalar, kalabalık bir ordu halinde yaşadıkları yuvalarına sürekli yemek taşıyarak neredeyse gece gündüz efor sarf eder. Kolonideki her karıncanın farklı bir görevi vardır. Kraliçe karınca kolonide görev alacak yeni karıncaları dünyaya getirirken; işçi karıncalar larvaları besler, koloniyi temiz tutar, tüneller açar. Toplayıcı karıncalar ise yiyecek bulmak ve bu yiyecekleri yuvalara getirmek gibi onlar için hayati olan görevleri sadık bir şekilde uygular.

Sinek Kuşları

Doğadaki en küçük kuş türü olan sinek kuşları, hızlı şekilde çırptıkları kanatları için sürekli enerjiye, dolayısıyla gıdaya ihtiyaç duyar. Bir günde kendi ağırlığının üç katı kadar besin tüketmesi gereken sinek kuşları, bir çiçekten diğer çiçeğe devamlı kanat çırparak mesafeler kateder. Uzun ve ince yapıdaki gagaları, özellikle bazı çiçek türlerinin derinliklerindeki nektara ulaşmak için uygun yapıdadır. Çiçeklerden aldıkları nektar sırasında vücutlarının baş, göğüs ve başka bölgelerine polen bulaşır ve bu şekilde bir çiçekten aldıkları poleni başka bir çiçeğe taşırlar. Tüm bu özellikleriyle sinek kuşları; çiçek polenlemesi, bitkilerin üremesi ve çeşitliliğini sürdürebilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir.

Termitler

Odunla beslendikleri için ahşap ev sahiplerinin korkulu rüyası haline gelen termitler, yıkıcı bir etkiye sahipmiş gibi gözükseler de aslında doğanın geri dönüşüm işçisidir. Karıncalar gibi kalabalık gruplar halinde yaşar ve yaptıkları iş bölümü sayesinde organize olarak çalışır. Beyaz ya da şeffaf renge sahip işçi termitler, yiyecek kaynağı bulmaktan, odun kazmaktan ve genç termitlerin bakımından sorumludur. Asker termitler ise, fiziksel olarak daha büyüktür ve koloniyi karınca veya rakip termit saldırısından korur. Bitkiler ve hayvanlar tarafından tüketmesi için ağaçlardaki selülozu parçaladıklarından orman ekosisteminin değerli bir parçasıdır.

Solucanlar

Solucanlar basit bir omurgasız hayvan gibi gözükse de yaşamın sürekliliği için doğanın çiftçileri olarak adlandırılır. Tünel açarak yaşadıkları toprak altında; toprağın havalanması, organik minerallerin ve suyun taşınması gibi çok önemli ve hayati görevleri yerine getirir. Toprağı 15 cm kadar işleyen bu hayvanlar; nitrojen, kalsiyum ve diğer sağlıklı besinleri de dışkı olarak toprağa bırakır.

Çardak Kuşları

Aşklarından âdeta harika birer mimara dönüşen çardak kuşları, eş bulabilmek ve potansiyel eşini etkileyebilmek için inşa ettikleri yuvayı süsler, dekore eder. Yuva için çakıl taşları, tohumlar, kabuklar, çiçekler ve doğada buldukları diğer nesneleri kullanan çardak kuşlarının yuvası ne kadar büyükse eş bulma olasılığı da o kadar artar. Dişileri etkilemek için zorlu bir rekabet içinde olan bu kuşlar, yılmadan ve yorulmadan yuvalarına nesneleri taşır.

 995 okunma

Derya Ülkar