Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10433
post-template-default,single,single-post,postid-10433,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yılın Kahkaha Dolu Şaka Günü 1 Nisan’ın Tarihi

1 Nisan, yediden yetmişe herkes için şaka, eğlence ve kahkaha dolu bir gün… Evde, okulda, iş yerinde ve hatta bazen medyada şakaların havada uçuştuğu bu tarihte kimden nasıl bir şaka geleceğini beklemek, kendi yapacağınız şakaları planlamak da ayrı bir zevk… 10 maddelik listemizle bu eğlenceli günün tadını çıkarmanızı diliyoruz…

1#

Şaka Günü dünyanın birçok yerinde farklı isimlerle kutlanıyor, bu tarih artık geleneksel hale gelmiş şakalar sayesinde yılın en eğlenceli günü unvanını hak ediyor. 1 Nisan’ın niye şaka günü olduğuna dair farklı fikirler var, hatta bazı teorilere göre kahkaha dolu bugünün tarihçesi milattan önceye dayanıyor.

2#

En çok kabul gören teoriye göre bu gün eskiden yılbaşı olarak kutlanırmış fakat Fransa kralı IX. Charles yılbaşının tarihini değiştirince, yılbaşının ocak ayına taşınmasına uyum sağlayamayanlara 1 Nisan’da şaka yapmak bir geleneğe dönüşmüş. Şaka Günü’nde hediye alıp verme geleneği de aslında bu yılbaşı mirasına dayanıyor.

3#

Çok yaygın olmasa da ülkemizde de ilginç 1 Nisan şakaları yapılıyor. Bir gün, yerel bir radyonun telefonu çalar ve heyecan içindeki vatandaş ormandan ilçe merkezine doğru ilerlemekte olan fil sürüsünü bildirir. Radyo dinleyicileri arasında şaşkınlık yaratan bu haber aslında tam gününde yapılmış bir şakadan ibarettir.

4#

Ülkemizden unutulmaz bir başka 1 Nisan şakası ise Türkiye liginde küme düşme uygulamasının kalktığıyla ilgili haberdi. Bu haber özelikle puan tablosunun son sıralarında bulunan kulüplerin taraftarlarını bir günlüğüne de olsa çok sevindirmişti.

5#

Fransa üzerinden Avrupa ve Amerika’ya yayılan 1 Nisan Şaka Günü’nde kurumlar da birbirinden yaratıcı şaka fikirleriyle hayatımızı renklendiriyor. Örneğin Alabama Eyaleti 1998 yılında yaptığı oylama sonucunda, 3,1415 olan Pi sayısının değerini 3 olarak değiştirmeye karar verdiğini duyurduğunda dünya çapında bir şaşkınlığa sebep olmuştu.

6#

Pi sayısının değişmesi uluslararası bir şaşkınlık yarattıysa da 1972 yılında, İskoçya’nın ünü tüm dünyaya yayılmış miti Loch Ness Canavarı’nın bulunduğu açıklaması kadar sansasyonel bir 1 Nisan şakası olmadı.

7#

1 Nisan Şaka Günü tarihinde televizyonlar, radyolar ve gazetelerin karıştığı birçok yaratıcı şaka da hayatımıza neşe kattı… Örneğin 1949 yılında Yeni Zelanda radyosunun şakacı sunucusu, dinleyicilere Auckland’da yabani arı saldırısı olduğunu duyurduğunda bunu tüm şehir ciddiye almıştı. Doğa ile ilgili bir başka şaka ise bu alandaki ünlü bir dergiden geldi, yapılan bir duyuruya göre dergi artık çıplak hayvan fotoğrafları kullanmayacaktı.

8#
çocuk

Ama tabii ki 1 Nisan’da yapılan tüm şakalar böyle dünya çapında ses getiren senaryolara sahip değil, bu beklenmedik sürprizlerle dolu günde hiç aklınıza gelmeyecek kişilerin beklenmedik şakalarına maruz kalabilirsiniz.

9#
büskevit

Teneffüste yediğiniz bisküvilerin içinde krema yerine diş macunu bulursanız şaşırmayacağınız tek gün 1 Nisan. Bu özel günde bir restoranda sipariş ettiğiniz kızarmış patatesin teker teker paketlenmiş halde karşınıza gelmesi de olası…

10#

Takvim 1 Nisan’ı gösterdiğinde iş yerinizde de gününüze kahkaha katacak şakalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 🙂

 1,591 okunma

akin aksoy