Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26578
post-template-default,single,single-post,postid-26578,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KOSTA RİKA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Bir Orta Amerika ülkesi olan ve İspanyolca “Zengin Sahil” anlamına gelen Kosta Rika, muhteşem doğası ve sürdürdüğü politikalar ile dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer alır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra uzun yaşam süresi ve sosyal devlet politikaları ile Birleşmiş Milletler’in örnek gösterdiği ülkelerden biri olan Kosta Rika, beş milyon nüfusa sahiptir. Birçok alanda gerçekleştirdiği cesur reformlarla dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Kosta Rika hakkındaki ilginç bilgileri listeledik.

1#

19. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazanan Kosta Rika, dış dünyaya kapalı ve fakir bir ülke olmasına rağmen günümüzde Latin Amerika’nın en istikrarlı, refah ve gelişmiş ülkelerinden biridir.

2#

Kosta Rika, ordusu bulunmayan sayılı ülkelerdendir. 1949’da kabul edilen yasa ile ülkede ordu tamamen kaldırılır.

3#

Kosta Rika, 51000 km2 yüz ölçümü ile Konya’dan (40800 km2) yalnızca biraz daha büyüktür.

4#

Kosta Rika’da yedi tanesi aktif olmak üzere 121’den fazla volkanik dağ bulunur. Ülkedeki “Poás Volcano”, dünyanın en geniş ikinci kraterine sahipken; “Arenal”, dünyadaki en aktif 10 volkandan bir tanesidir.

5#

Dünyadaki kelebeklerin %10’undan fazlası Kosta Rika’dadır. Aynı zamanda Kosta Rika’da yaklaşık 750.000 böcek, 20.000 örümcek türü yaşar. Ki Kosta Rika için dünyanın sinek kuşu başkenti demek yanlış olmaz çünkü ülke 52’nin üzerinde sinek kuşu türüne ev sahipliği yapar.

6#

Kosta Rika topraklarının dörtte birinden fazlası millî park statüsündedir. Ziyaret edilecek 100’den fazla koruma alanı olan ülkenin %25’i orman ve doğa rezervleri olarak koruma altındadır.

7#

2012 yılında ülkede avcılık, yabani hayvanları yaşam alanlarından çıkarmak veya evcil hâle getirmek yasaklanır ve tam da bu tutum için hayvanat bahçeleri de bulunmaz. Ormanlarının yok olma hızı 1970’lerde dünyanın en yüksek oranlı ülkelerinden biriyken, 2000’li yıllarda bu oran sıfıra inmiş durumdadır.

 1,811 okunma

Derya Ülkar