Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10948
post-template-default,single,single-post,postid-10948,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde ile Kara Trenin Hayatımızdaki Yolculuğu

Demiryolları geliştikçe trenler de gelişip dönüşerek ulaşımın en önemli aracı haline geldi ama biz bu listemizde sayıları git gide azalan eski trenlerden söz ettik, kömürle çalışan buharlı lokomotiflerden… Trenin hayatımızdaki yolculuğuna dair 8 madde ile karşınızdayız.

1#

Dünyada ilk tren 1800’lerin başında İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır. İlk zamanlar yük taşımacılığı yapılmış, yolcu taşımacılığı daha sonraki yıllarda gerçekleşmiştir. Osmanlı’nın bugünkü sınırlarımız içindeki demiryolu tarihi ise 1856 yılında İzmir-Aydın demiryolu hattı ile başlamıştır.

2#
eski trenler

1800’lerden bu yana raylı taşımacılık bütün dünyada olduğu gibi bizde de büyük bir yol kat etti, füniküler, tramvaylar, metro ve hızlı trenler… Ve yine dünyada olduğu gibi bizde de bunların hiçbiri dumanı, düdüğü, gürültüsüyle buharlı kara bir tren kadar hatıralarımızda yer etmemiştir.

3#
eski trenler

Eskiden Anadolu’nun köylerinde görülen hareket halindeki bir tren başka dünyaların varlığını bilmek, hayal edilen yerlere bir gün gidebilecek olmayı umut etmek demekti. O yüzdendir ki tren şarkılarda, türkülerde farklı duygular yüklenen yegâne ulaşım aracı olmuştur.

4#
eski trenler

“Kara tren gecikir, belki de hiç gelmez…” türküsünü bilirsiniz… Birinci Dünya Savaşı zamanında yaşananları anlatmak için yazılan bu sözler gidenleri, dönmeyenleri, gelen acı haberleri anlatır.

5#
eski trenler

Bir zamanlar bizi sevdiklerimize ulaştıran tek araç olan trenlerin kendine has sesi kulaklarımızda tatlı bir tını bırakır. Yıllar içinde görünüşü de oldukça değişen trenlerin özellikle de eski lokomotiflerin nostaljik görüntüsünü hemen herkesin izlemeyi sever.

6#
eski trenler

Haydarpaşa Tren Garı da eski Türk filmlerinin vazgeçilmez mekânlarındandı. Anadolu’dan İstanbul’a trenle gelen insanlar garın merdivenlerinde önce bir durur, sonra kararlı bir şekilde uzun uzun bakardı “yenmek” istediği İstanbul’a…

7#
eski trenler

Artık eski trenleri bugün neredeyse sadece müzelerde görmek mümkün… Bazı mekânların bahçelerinde de demiryollarının cefasını çeken emektarlar olarak sergileniyorlar. Böyle bir müzeye gitmediyseniz tavsiye ederiz, trenlerin heybetli görüntüleri sizi şaşkınlığa uğratacaktır.

8#
tren garı

Buharlı lokomotif görebileceğiniz birkaç öneride bulunabiliriz size… Selçuk’a 7 km uzaklıktaki Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, Ankara’da TCDD Tren Müzesi, Sirkeci Garı, Rahmi Koç Müzesi…

akin aksoy