Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28303
post-template-default,single,single-post,postid-28303,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

GÜNEŞ SİSTEMİNİN EN BÜYÜK UYDUSU

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in bilinen 79 uydusu bulunuyor. En büyük uydusu Ganymede sadece Jüpiter’in değil, aynı zamanda Güneş sisteminin de bilinen en büyük uydusu. Bu uydu eğer Jüpiter’in değil de Güneş’in etrafında dönseydi, boyutlarından dolayı rahatlıkla bir gezegen olarak kabul edilebilirdi. 1610’da İtalyan gök bilimci Galileo Galilei tarafından Jüpiter’in diğer üç büyük uydusuyla birlikte keşfedilen bu dev uydu hakkında ilginç bilgileri yazımızda listeledik.

1#

Ganymede dâhil olmak üzere Io, Europa ve Callisto, Jüpiter’in en büyük dört uydusudur ve bu uydular “Galileo Uyduları” olarak adlandırılır.

2#

5.262 km’lik çapa sahip Ganymede’nin yüzey alanı 4.879 km çapa sahip Merkür gezegeninden daha büyüktür ve bu doğal uydu küçük bir teleskop ya da dürbünle bile çok rahat gözlemlenebilir. Ganymede yüzey ölçüsü bakımından Merkür’den büyük olsa da iki gök cismi kütlesel olarak kıyaslandığında Ganymede daha hafiftir. Bunun sebebi ise Ganymede’nin büyük oranda buzdan oluşmasıdır.

3#

Ganymede’nin yüzeyi kalın bir buz tabakasından oluşur ve jeolojik olarak pek de aktif bir yapıya sahip değildir. Gök bilimciler bu bilgiye yaşı yaklaşık 4 milyarı aşan kraterler sayesinde ulaşmıştır. Ganymede’nin yüzeyinde çarpma izleri, kraterler ve oluklar bulunur. Kraterler yüzeyin yaşını belirlemek ve Güneş sistemindeki çeşitli dönemleri anlamak için kullanılan önemli göstergelerdir.

4#

Ganymede, kendine ait manyetosfere sahip olan tek uydudur. Manyetosfer, Güneş rüzgârlarıyla oluşan plazma akımının engellenmesini sağlar ve yüklü parçacıkların gezegenin veya gök cisminin atmosferine çarpmasını engelleyen bariyer görevi görür. Ganymede’nin manyetosferi hem Güneş’ten hem de Jüpiter’den gelen yüksek enerjili parçacık akışından kendini korur.

5#

Jüpiter’e yakınlık açısından ele alındığında Ganymede; Io ve Europa’dan sonra üçüncü sırada yer alır. Yakın zamanda yer altında tuzlu su okyanuslarının bulunduğunu öğrendiğimiz Ganymede’de yüzey sıcaklığı oldukça düşüktür ve genellikle -150 °C civarındadır. Ganymede, Dünya dışında yaşam ihtimalinin araştırıldığı önemli bir uydudur. 2024’te “Europa Clipper” uzay aracı, “Galileo Uyduları”nda yaşamın izlerini aramak için uzaya fırlatılacak ve bir aksilik çıkmazsa bu uyduların en net fotoğrafları çekilecektir.

 1,028 okunma

Derya Ülkar