Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28526
post-template-default,single,single-post,postid-28526,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

VİZE İSTEMEYEN BALKAN ÜLKELERİ

Yeni bir ülke görmek hemen hemen herkesin hayali. Yurt dışı seyahati öncesinde yapılması gereken bürokratik işlemler gözünüzü korkutmasın. Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyaç duymadan ziyaret edebilecekleri pek çok ülke bulunuyor. Balkanlar’da vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeleri yazımızda listeledik.

1#

Adriyatik kıyılarında eşsiz manzaralarıyla ünlü Arnavutluk, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar girişlerde vizesiz seyahat imkânı tanıyor. Batıda Adriyatik Denizi’ne, güneybatıda İyonya Denizi’ne kıyısı bulunan ülke, turizmi ve yerel mutfağı ile dikkat çekiyor. İslam ve Batı mimarisinin iç içe geçtiği ülkenin yeşil alanları da kent merkezleri kadar görülmeye değer.

2#

Avrupa’da en çok Müslüman nüfusu barındıran ülkelerden biri olan Bosna Hersek, Türk vatandaşlarına 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat imkânı tanıyor. Osmanlı’dan izlerin bolca bulunduğu ülkede yollar, köprüler ve binalar çoğunlukla İslam mimarisinde inşa edilmiş. Ülkeyi ziyaret edenlerin görmeden dönmediği yerlerin başında Srebrenitsa Anıt Merkezi, Saraybosna Savaş Tüneli Müzesi, Mostar Köprüsü gibi tarihsel açıdan önemli olan mekânlar geliyor.

3#

180 gün içinde 90 gün vizesiz seyahat imkânı sunan ülkelerden olan Karadağ, Adriyatik Denizi kenarında büyüleyici kumsalların ve nefes kesen yeşilliklerin kesiştiği bir ülke. Özellikle yaz aylarında dalış, rüzgâr sörfü, yelken gibi spor tutkunlarının ziyaret ettiği ülke, mimarisi ile kışın da ilgi görüyor. Budva ve Kotor gibi kentlerde Orta Çağ’dan kalma şatolar ve kalelerin çoğu terk edilmiş olsa da kentin siluetinde eşsiz bir manzara oluşturuyor.

4#

Ekonomik tatil yapmak isteyenlerin destinasyonları arasında yer alan Sırbistan, 90 güne kadar seyahatlerde vizesiz giriş imkânı tanıyor. Ülkede görülmeye değer birçok mimari ve kültürel eser bulunuyor. Türk mutfağından izler taşıyan Sırbistan’da gerçekleştirilen müzik festivalleri her yıl binlerce genci bu ülkeye çekiyor. Petrovaradin Kalesi, Tuna Nehri ve Kalemegdan en dikkat çeken yerlerin başında geliyor.

5#

542 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor. Günümüzde hâlâ o dönemlere ait mimari yapıların bulunduğu ülkede Mustafa Paşa Camii, Eski Çarşı, Taş Köprü, Üsküp Kalesi ve Ohri Gölü ziyaretçilerin listesinde yer alıyor.

6#

2008’den bu yana bağımsız bir ülke olan Kosova, Avrupa’nın en genç ülkelerinden biri. Türk vatandaşlarının 180 gün içinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edebildiği ülke, neredeyse Türk-Osmanlı eserlerinden oluşuyor. Başkent Priştine’si, camileri, kiliseleri, saat kuleleri ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken Kosova, ekonomik tatil yapmak isteyen için de uygun bir ülke. Soğuk bir iklimi olan Kosova’da kışın kayak tatili yapabileceğiniz pek çok nokta bulunuyor.

 1,130 okunma

Derya Ülkar