Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
5633
post-template-default,single,single-post,postid-5633,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Uzun Bir Tatil Kadar Dinlendirecek 14 Kısa Tatil Önerisi

Yıl boyunca beklenen yaz tatili önceden planlanır ve tatil günleri iple çekilir ama bazen de canınız sıkılır, işin stresi omuzlarınızda ağırlık yapmaya başlar ya da sadece bir değişikliğe ihtiyacınız olur ve hafta sonunda sizi dinlendirecek, ruhunuza iyi gelecek bir tatile ihtiyaç duyarsınız. Türkiye gibi dört bir yanı doğal zenginlikler, mükemmel manzaralar, gürül gürül akan nehirlerle dolu bir coğrafyada kısa bir tatil için uygun bir mekân bulmanız hiç de zor olmayacaktır. Yedi bölgemizin en güzel tatil yerleri arasından seçtiğimiz, kısacık bir tatilde bile ruhunuzu arındırıp, dinlenebileceğiniz tatil mekânı önerilerimize göz atmayı unutmayın.

Mardin

Hem kültür hem de tabiat açısından zengin bir şehrimiz olan Mardin’de Beyazsu ve Karasu Nehirleri, Gurs Şelaleleri, Zinnar Bahçeleri, Savur Meyve Bahçeleri ve Yeşilli Vadisi gibi yerlerde kamp yapabilir, karavanda kalabilir, uzun yürüyüşlerle doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı üzerinde güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için Adıyaman’a bağlı olan Kahta ilçesine gidebilir, dağcılık ile ilgilenmiyorsanız bile Nemrut’un eteklerinde kamp yaparak dünyalar güzeli manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Bozok Yaylası
tatil yerleri

Deveci Dağı ile Kırşehir arasındaki yüksekliği yaklaşık 1200 metre olan Bozok Yaylası, Kızılırmak taban ovasına doğru uzanırken yüksekliği 800 metreye dek iner. Özellikle yaz aylarının sıcağında kısa ve yenileyici bir tatil için serin Bozok Yaylası mükemmel bir tercihtir.

Kapadokya
tatil yerleri

Nevşehir ve Ürgüp sınırları içinde kalan Kapadokya, doğa harikası Peribacaları’na ev sahipliği yapmanın dışında, Ihlara Vadisi, Avanos gibi beldeleriyle de kısa tatiller için mükemmel bir adrestir. Kapadokya’da kısa bir tatile birden çok etkinliği sığdırmanız mümkündür.

Manavgat Şelalesi

Bir yandan doğanın dinlendirici etkisinden faydalanmak bir yandan da ekonomik bir tatil yapmak isteyenler için bir başka alternatif de Manavgat Şelalesi’dir. Yanınızda çadırınızı da götürerek kamp kurabilir, yanı başınızdaki şelalenin tadını gece gündüz çıkarabilirsiniz.

Göller Bölgesi
göller yöresi

Kısa bir tatil için ülkemizin en özel coğrafi yörelerinden biri olan Göller bölgesini ziyaret edebilir, buradaki göllerin yanında kamp yapabilir ya da ufak pansiyonlarda konaklayarak sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Üstelik civardaki gül bahçelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Seferihisar

Ege’nin Sakin Şehir (Citta Slow) unvanına sahip güzeller güzeli beldesi Seferihisar’da geçireceğiniz birkaç gün sizi huzura kavuşturabilir. Araba kullanılmayan Seferihisar’da ulaşım bisikletle sağlanıyor, restoranlarda hazır yemek tarzı yiyeceklere yer verilmiyor, slow food denilen sağlıklı yiyecekler tercih ediliyor.

Karaburun
karaburun koyu

Ege’nin yeşilinin, kendine has bitki örtüsünün tadını en güzel çıkarabileceğiniz yerlerden biri Karaburun’dur. Karaburun’da birkaç günlüğüne kamp yaparak gündelik hayatın koşuşturmacasından uzaklaşabilir, doğanın huzurunda dinlenebilirsiniz.

Tatvan

Doğu Anadolu’nun incisi Nemrut Dağı’nı ve güzeller güzeli Muş Ovası’nın en iyi manzaralarını görmek için Tatvan’da kısa bir tatili tercih edebilirsiniz. Feribotla ulaşabileceğiniz Tatvan’da göl kenarında kamp yaparak kısa ama dinlendirici bir tatil geçirebilirsiniz.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı’nı ziyaret ederek hem Nuh Tufanı, Nuh’un Gemisi gibi birçok efsaneye ev sahipliği yapan Ağrı Dağı’nı görebilir hem de bölgenin zengin bitki örtüsünü keşfedebilirsiniz.

Gölcük Milli Parkı
izmit körfezi

Bolu ilimize bağlı olan Gölcük Milli Parkı içindeki gölet, bu gölette bulunan balık türleri ve bitkiler doğanın eşsiz güzelliğini deneyimleyebileceğiniz bir ortam sunar. Her mevsim ziyaret etmek için uygun bir yer olan Gölcük Milli Parkı, yakında bulunan tesisler sayesinde kısa bir tatil için gerekli konforu sağlayacaktır.

Karagöl

Artvin’in merkezinden yaklaşık 60 km uzaktaki Karagöl’de, trekking, balık tutmak, su topu ile su üzerinde yürümek gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Karagöl’e giderken yanınıza çadır alıp göl kenarında kamp kurarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Manyas Kuş Cenneti

Balıkesir sınırları içinde bulunan milli parkımız Manyas Kuş Cenneti, Anadolu’dan Avrupa’ya göç eden kuşların rotası üzerinde bulunur ve Avrupa Konseyi tarafından da koruma altına alınmıştır. Manyas Kuş Cenneti’ne giderek tabiatın güzelliğine şahitlik edebilirsiniz.

Kıyıköy

Tekirdağ Yarımadası’nın şirin kasabası Kıyıköy’de dinlendirici ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Bu küçük kasabanın ortasından geçen nehirde sandal ile dolaşabilir, küçük ve samimi restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

 1,250 okunma

akin aksoy