Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
25178
post-template-default,single,single-post,postid-25178,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ÜLKEMİZDEKİ EN İYİ BİSİKLET PARKURLARI

8 Kasım günü Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanıyor. Sanayi Devrimi’nden sonra kalabalık yerleşim alanlarına dönüşen kentler, iklim krizinin konuşulduğu şu günlerde doğal kaynakları ve ekosistemleri koruyacak yeni projelere ev sahipliği yapıyor. Kendi kendine yetebilen kentlerin önemi artık daha da konuşulur hâle gelirken, şehirdeki kalabalık nüfusun yarattığı olumsuz koşulları en aza indirecek projeler hayata geçiyor. Bu vesile ile Dünya Şehircilik Günü’nü kutlarken, şehirlerde bisiklet ulaşımının önemini vurgulamak amacıyla ülkemizdeki en iyi kent içi bisiklet parkurlarını listeledik.

1#

Tamamı 7 bin 785 metrekare olan Konya Selçuk’taki bisiklet parkurunda bin 485 metrekare yeşil alan bulunuyor.

2#

2018 yılında The ECO Trails adıyla hayat bulan Köyceğiz-Ortaca-Dalaman bisiklet rotası; Köyceğiz’de beş, Ortaca’da dört ve Dalaman’da beş olmak üzere 14 güzergâh ve bunları birbirine bağlayan ara bölgelerle birlikte toplam 700 km rota uzunluğuna sahip.

3#

Kadıköy’den başlayıp Pendik’e kadar uzanan 27 km uzunluğundaki sahil parkurunda sadece bisikletlilerin kullanabildiği şeritler bulunuyor.

4#

İzmir sahil şeridindeki bisiklet yolu, birçok lokasyonu birbirine bağlayarak kent içi ulaşıma alternatif olurken; İzmir Körfez bölgesindeki parkurun tamamı pedal çevirerek tamamlanabiliyor.

5#

Ülkemizin en çok bisiklet kullanılan şehirlerinden olan Eskişehir’deki 22.5 km bisiklet parkuru hem doğada hem de kent içerisinde bisiklet ile ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

 2,336 okunma

Derya Ülkar